петак, 29. децембар 2017.

Srećna Nova 2018!:)))



Da ispratimo staru godinu (i dočekamo novu:) sa jednim slatkim receptićem koji može poslužiti i kao simpatična novogodišnja dekoracija na tanjiru.:) Ove jelkice se sasvim jednostavno i brzo naprave, ideja nije nova i možda ste već videli slične na netu, što nije ni čudo jer su skroz neodoljive!:))

Slatka jelkica (sa nutelom:)

Sastojci: 500 g lisnatog testa, 3-4 kašike nutele, 100 g seckanih badema, 1 jaje za premazivanje, prah šećer za posipanje

Priprema:

Lisnato testo nemojte sasvim odmrznuti, rastanjite ga i isecite dve jelkice (ili veće trouglove sa malim postoljem:). Premažite jednu jelkicu na nutelom i pospite seckanim bademima. Preko fila stavite drugu jelkicu od testa i blago pritisnite da se bolje zalepi. Zatim zasecite trake sa obe strane, širine oko 1 cm, ali tako da sredina jelkice ostane cela. Trakice spiralno zavijte i sve pažljivo prebacite u pleh za pečenje (možda će vam biti zgodnije ako jelkicu prvo prebacite u pleh, pa tek onda seckate).


Krajeve testa koji su ostali skupite i ponovo razvijte, pa modlicom ili nožem isecite zvezdu koju ćete staviti na vrh jelkice (zalepite je uz pomoć malo hladne vode ili umućenog jajeta).

Na kraju, sve premažite umućenim jajetom i pospite listićima badema po želji. Pecite u prethodno zagrejanoj rerni na 200 C oko 20 minuta da dobije lepu boju. Pre služenja, jelkicu možete posuti šećerom u prahu, isprskati čokoladom ili dekorisati svežim voćem.:)

Srećni praznici i sve najlepše u Novoj 2018.!:)))


Napomena: jelkicu možete napraviti od bilo kog drugog omiljenog testa sa kvascem, a umesto jedne velike, možete napravite mini jelkice i stavite ih u tanjir za svakog gosta!:)

Ako više volite, napravite ih u slanoj varijanti, recimo sa šunkicom, sirom, pestom, pečurkama, itd.:)

Video recept pripreme koji je poslužio za inspiraciju možete pogledati na sledećem linku.:)


недеља, 24. децембар 2017.

Kuvano vino


Za pravi praznični ugođaj preporučujem vam jedno od omiljenih zimskih pića - šoljicu kuvanog vina, čak i ako niste ljubitelj, vino napravljeno na ovaj način će vam se sigurno dopasti, fino vas ugrejati a preporučuje se i kod prehlade.:)

Svim dragim prijateljima i citaocima bloga koji danas slave Badnje veče i sutra Božić, zelim da lepo provedu praznik sa najdražima u miru i radosti.:)

Kuvano vino


Sastojci: 0,75l crnog vina, 1 pomorandža, 2 štapića cimeta, nekoliko karanfilića, zvezdasti anis (po želji), 2 kašike šećera (ili meda), 60 ml džina (opcionalno)

Priprema: 

U dublju posudu stavite pomorandžu narezanu na kolutiće, dodajte štapiće cimeta, 2-3 zvezdasta anisa (po želji), šećer ili med i sipajte vino. Zagrejte, ali pazite da ne proključa, pa kuvajte na laganoj temperaturi oko 15-20 minuta. Ako proključa, ispariće alkohol, pa zato neka samo struji dok ne preuzme sve fine arome. Na kraju dodajte čašicu džina i sipajte u vatrostalne čaše ili šolje.:)



Preporuka: možete koristiti crno ili belo vino, topla preporuka je crno poluslatko vino "Opsesija iz podruma Vojinović, koje ima divnu aromu višnje i kupine i vrlo je prijatnog, bogatog  ukusa.:)


Karanfiliće možete nabockati u koru pomoranže kako biste kasnije sve zajedno lakše izvadili, sem toga izgledaće vrlo dekorativno.:)


понедељак, 18. децембар 2017.

Venčići sa cimetom


Evo nas ponovo, posle kraće pauze, nastavljamo sa predlozima  za praznične receptiće. Ovi venčići su posebno mirisni, spolja krckavi a iznutra mekani. Osnovnu smesu čini brioš testo sa puterom, a sa filom se možete poigrati po želji. A sada zamislite da ih pečete u hladno zimsko jutro, a onda cela kuća odjednom predivno zamirišeee... da li još treba da vas nagovaram da ih napravite?:)))

Venčići sa cimetom


Sastojci: 500 g brašna, pola kockice svežeg kvasca (25 g), 80 g maslaca, 2 kašike šećera, prstohvat soli, 1 jaje, malo naribane limunove ili pomorandžine korice, oko 250 ml mleka + 1 jaje za premazivanje

Fil: 100 g kristal šećera, 100 g maslaca, 2 kašičice cimeta + mleveni bademi (po želji)

Priprema: 

Razmutiti kvasac u pola šolje toplog mleka sa kašičicom šećera i brašna, ostaviti na toplom da se aktivira. U dubljoj posudi izmešati brašno, dodati šećer, malo soli, pripremljeni kvasac, rastopljeni maslac, jaje i naribanu limunovu ili pomorandžinu koricu. Zamesiti glatko testo uz postepeno dodavanje mleka. Testo zatim pokriti i ostaviti da odmara oko 20 minuta.


Nakon odmaranja, testo podeliti na 4 dela i oblikovati loptice. Svaku lopticu rastanjiti u pravougaonu koru i premazati maslacem sobne temperature . Pomešati kristal šećer sa cimetom i obilno posuti svaku koru (pazite da imate dovoljno fila za sve 4 kore). Koru zaviti u rolat i oštrim nožem raseći po dužini, pa zatim uplesti kao pletenicu i skupiti krajeve u krug. Na isti način napraviti još 3 venčića.

Venčiće poređati na pleh preko papira za pečenje i premazati umućenim jajetom i po želji posuti krupnim šećerom. Ostaviti ih da odmaraju još desetak minuta dok se rerna zagreje, a zatim peći na 200 C oko 20-30 minuta da fino porume.:))


Ideja: venčići se mogu premazati seckanim ili mlevenim bademima (pomešanim sa šećerom i ulupanim belancetom), a biće ukusni ako ih posipate kandiranom koricom pomorandže ili filujete nutelom.:))


недеља, 10. децембар 2017.

Ispod "snega" od šećera:)


Današnji dan, sa krovovima zabelelim od snega, zamrznutim oknima i krošnjama okićenim injem, kao stvoren je za pečnje kolačića.:)) Ispod slike pronaći ćete linkove za nežne kolačiće inspirisane zimom:

 1. Posne boščice
 2. Požunske kiflice
 3. Pfeffernusse (Gagini paprenjaci)
 4Domaći keksi (Ljubica)
 5. Kolačići 3 od 1
 6. Bakine šapice (po Tanjinom receptu)
 7. Keksići na nutelom (po Zokinom receptu)
 8. Miks starinskih kolačića (Gurabije, Padobranci, Starogradske kiflice)
 9. Prhki keksići (Tamara)
10. Vanilice
11. Prhke kiflice sa pekmezom
12. Rafioli

A šta vi lepo pravite ovih dana... budite slobodni da napišete u komentarima!:)))))


субота, 9. децембар 2017.

Rolat & popsi sa puterom od kikirikija


Za sve ljubitelje kikirikija stižu dva receptića kojima će teško odoleti.:)) Osnovu oba receptića čini fina krema sa puterom od kikirija koja se može korisiti i u drugim receptima, uz dodatak mlevenog keksa bile bi, recimo, odlične bombice ili cheesecake tortice.:)

Rolat sa puterom od kikirikija

Sastojci (kora): 6 jaja, 6 kašika šećera, 3 kašike brašna, 1,5 kašika kakao praha

Krema: 500 g sitnog (neslanog) sira, 100 g šećera u prahu, 150 g kikiriki putera, 100 ml slatke pavlake, 1 vanilin šećer

Glazura: 200 g čokolade, 5-6 kašika ulja, 50 g seckanog kikirikija

Priprema:

Umutiti belanca u čvrst šam uz postepeno dodavanje šećera. Zatim dodati jedno po jedno žumance i na kraju lagano umešati prosejano brašno i kakao. Smesu sipati u veliki pleh od rerne obložen papirom za pečenje i staviti u rernu da se peče na 180 C oko 20-25 minuta.

Pečenu koru prebaciti na vlažnu kuhinjsku krpu i zaviti u rolat. Kad se ohladi, razviti koru i premazati kremom od kikiriki putera. Kora se pre stavljanja kreme, može preseći na pola po dužini, pa ćemo tako dobiti dva manja rolata (kao što je na slikama).


Za kremu treba umutiti krem sir sa šećerom u prahu, dodati kikiriki puter i slatku pavlaku. Sve fino izjednačiti i premazati rolat (ostaviti malo kreme za premazivanje rolata). Rolat rashladiti, a zatim preliti glazurom od čokolade i posuti seckanim pečenim kikirikijem.

Napomena: kikiriki puter se može vrlo jednostavno napraviti u kućnoj radinosti. Ako koristite sirovi, nepečeni kikiriki, treba ga prethodno ispeći u rerni (na 150 C oko 20 minuta). Kikiriki treba povremeno promešati a gotov je kad braon ljuska popuca i lako se skida kad je protrljate.

Pečeni neslani kikiriki treba samleti u blenderu i miksati sve dok ne pusti ulje i pretvori se u finu kremu. Dodati još vrlo malo ulja, recimo suncokretovog, kako bi bio kremastiji i sve još kratko izmiksati.


Popsi sa puterom od kikirija
(originalni receptić)


Sastojci: 500 g sitnog, neslanog sira, 100 g šećera u prahu, 150 g kikiriki putera, 100 ml slatke pavlake, 2 žumanceta, 1 vanilin šećer

Glazura: 150 g čokolade, 3-4 kašike ulja, seckani kikiriki

Priprema:

Umutiti sir sa šećerom u prahu, dodati vanilin šećer, kikiriki puter, slatku pavlaku i na kraju žumanca. Sve fino izjedančiti i sipati u manji četvrtasti kalup obložen papirom za pečenje. Peći u prethodno zagrejanoj rerni na 180 C oko 45-60 minuta. Zatim isključiti rernu i ostaviti da se kolač ohladi u rerni.

Pečeni kolač rahladiti i iseći na kocke željene veličine. Na svaku kockicu staviti po štapić i na kratko spustiti u čokoladnu glazuru. Odložiti ih na celofan, a pre nego što se glazura stegne, kockice posuti seckanim pečenim kikirikijem.


Ideja: napravljene štapiće možete zapakovati u celofan i staviti mašnicu, biće lep novogodišnji poklon za drage osobe... sem toga vrlo su ukusni!:))


Napomena: koristila sam neslani sitan sir koji najčešće stavljam u kolače, ali možete koristiti i neki drugi po želji. P.S. ovo nije sponzorisani post.:)

понедељак, 4. децембар 2017.

Gosti kuhari & fina, mala, zelena trgovina:)


Danas u gostima na blogu imam posebno zanimljiv dvojac, dva brata, koji su za vas pripremili jednu finu poslasticu. Marko i Tomislav nam dolaze iz Šibenika, osim što vole da kuhaju (jedan malo više, zapravo i drugi, ali mu prvi nerado prepušta kuhinju:)), njih dvojica vode i jednu finu, malu, zelenu EKO trgovinu (više o tome posle recepteka:)). 


MAJMUNSKE KOCKE


Tijesto: 4 žumanjka
              4 žlice šećera
              4 žlice brašna
              1 žlica kakaa
              1 prašak za pecivo
              1 vanilin šećer
              snijeg od 4 bjelanjka

Krema: 3 jaja
              25 dag šećera
              3 rebra čokolade (meni uvijek treba više 😋 )
              3 žlice gustina
              3 dl mlijeka
              15 dag margarina


Ostali sastojci: 2 slatka vrhnja(za šlag)
                          4 banane**
                          jaka crna kava

Priprema:

Najprije izmiksamo žumanjke, šećer i vanilin šećer da se dobije lijepa glatka smjesa. Dodamo brašno pomiješano sa praškom za pecivo i kakao (smjesa će Vam izgledati malo tvrđa, ali kad se doda snijeg od bjalanjaka biti će sasvim ok) i kad smo to sve dobro izmiksali dodamo snijeg od bjelanjaka (lagano ga umješamo sa kuhačom). Ja kolač radim u velikom plehu tako da dobijem fini tanki biskvit (u mom slučaju, što manje biskvita, a što više kreme😄😄 ) iako nije problem raditi u manjem plehu.

Kad se biskvit ispeče (peče se na 180 stupnjeva, 10-15min) izvadimo ga vani da se malo prohladi i polijemo sa crnom kavom.

Za kremu, najprije otopimo čokoladu. Kad se ohladi, dodamo jaja, šećer, mlijeko pomješano sa gustinom i stavimo kuhati na laganu vatru. Kod kuhanja moramo stalno miješati da se krema ne zalijepi i ne zagori. U kuhanju, krema se stisne i pustimo ju da se ohladi te dodamo margarin i opet sve dobro, dobro izmiksamo i rasporedimo kremu po biskvitu.

Banane izrežemo i poslamo na kremu i sve zajedno prekrijemo sa šlagom od slatkog vrhanja.

**Količina banane ovisi o plehu u kojem spremate kolač. Ja radim u većem plehu i uvijek mi treba više banana (cca.7-8).

Treba malo više vremena da se napravi, al‘ ćete se začuditi kako brzo nestaje....:)


Ovaj prefini receptić Vam šalje vesela ekipa "Fontane Zdravlja", trgovine koja se bavi prodajom zdrave, BIO i EKO proizvoda. Iako ovaj receptić ne spada u tu kategoriju, ali i mi smo ljudi, pa moramo malo zgriješiti, naročito kad su kolači u pitanju.

Za sve koje interesira zdrav način prehrane, slobodno nas možete posjetiti na facebook stranici "Fontana Zdravlja". Tamo ćete naći dosta finih i ZDRAVIH recepata kao i pojašnjenje za pojedine proizvode, a u slučaju da Vam treba pokoji savjet, slobodno nam pošaljite poruku i mi ćemo Vam nastojati odgovoriti u što bržem roku.

Veliki pozdrav Vam šalje vesela ekipica "Fontane Zdravlja"!:)



петак, 1. децембар 2017.

Čokoladni liker & mendiants


Polako nam se približavaju božićni i novogodišnji praznici, verujem za većinu najlepše doba godine. Možda razmišljate ili ste već napravili spisak kolačića koji će se naći na prazničnoj trpezi, ispod jelkice, ili upakovani u kesice i kutije sa mašnicom i slatkom posvetom. Nadam se da će vam receptići koji će se, ovog meseca, naći na blogu bar malkice pomoći u tome.:)

Krenućemo od jednog finog čokoladnog likera (da potrošimo rum koji smo načeli za prethodne kolačiće:), a napravljen je po receptu naše drage Pomoravke.:) Uz njega odlično idu čokoladne pločice sa orašastim voćem - mendiants.:) 


Čokoladni liker


Sastojci: 200 ml slatke pavlake, 150 g šećera u prahu, 4 kašike kakao praha, 100 g crne čokolade, 250 ml ruma

Priprema:

Zagrejati slatku pavlaku zajedno sa šećerom u prahu i kakaom. Dodati kockice izlomljene čokolade i promešati da se svi sastojci fino sjedine. Pomeriti sa ringle i kad se malo prohladi sipati rum. Prebaciti u flašicu i čuvati na hladnom do služenja. Od ove mere dobije se oko pola litre čoko likera.

Napomena: liker čuvati u frižideru i pre upotrebe promućkati, a ako je gust dodati još malo ruma ili zagrejati flašu u posudi sa toplom vodom.



Mendiants
(čokoladne pločice sa orašastim voćem)


Sastojci: 200 g crne, mlečne ili bele čokolade, koštunjavo ili suvo voće po želji (lešnici, bademi, orasi, pistaći, suve kajsije, grožđice, suve smokve, kandirana korica pomorandže, ušećerene trešnje, kokos i dr.)

Priprema:

Čokoladu otopiti na laganoj temperaturi ili još bolje na pari. Pripremiti male silikonske kalupiće (recimo za mini mafine) i sipati po kašičicu-dve čokolade u svaki kružić. Kružiće možete nacrtati i na papiru za pečenje, pa na svaki staviti po malo rastopljene čokolade i kašičicom oblikovati krug.

Pre nego što se čokolada stegne, staviti po jedan lešnik, badem, polovinu jezgra oraha, seckano suvo ili kandirano voće po želji. Kad se čokolada stegne, pločice ćete vrlo lako izvaditi iz kalupa ili odvojiti od papira. Možete ih odmah grickati, vrlo lepo se slažu sa likerom od čokolade.:))


понедељак, 27. новембар 2017.

Posne breskvice


Divan receptić naše drage Milice74 sa Coolinarike, ove breskvice su bez mleka i jaja, tako da ih možete praviti i u dane posta. Mekane su i prhke, dopašće vam se na prvi zalogaj!:))

Posne breskvice


Sastojci (1 šolja= 2 dl): 1 šolja vode, 2 šolje ulja, 2 šolje šećera, oko 900 g brašna + 4 kašike brašna, 1 kesica praška za pecivo (2 kaf.kašičice)

Fil: mrvice od izdubljenih breskvica, oko 2 dl ruma, 5-6 kašika džema od kajsija ili šljiva

Dekoracija: malo prehrambene boje za kolače (aroma maline i kruške), kristal šećer

Priprema:

Pomešati vodu, ulje, šećer, 4 kašike brašna i prašak za pecivo (najbolje u dubljoj činiji) i ostaviti oko pola sata da odstoji. Zatim dodati preostalo brašno i zamesiti glatko testo. Odvajati po malo testa i oblikovati kuglice. Ređati ih na pleh preko papira za pečenje, ali ostaviti dosta razmaka jer će kolačići narasti tokom pečenja. Peći na 175 C oko 15-20 minuta, pazeći da ostanu svetle boje.

Kad se kolačići prohlade, pažljivo ih izdubiti manjom kašičicom. Mrvice fino usitniti, preliti rumom i dodati džem od kajsija ili šljiva. Sve fino sjediniti. Pripremljenim nadevom puniti izdubljene kolačiće i spajati po dve polovine.

U dve posudice sipati po šoljicu vode i dodati par kapi ekstrakta od maline i kruške. Kolačiće na kratko spustiti u boju, jednu stranu u crvenu boju a drugu u žutu, pa ih odložiti na kuhinjski papir. To uraditi sa 3-4 kolačića, pa zatim ih uvaljati u kristal šećer i ređati na ravan tanjir da se prosuše.

Prijatno grickanje!:))


субота, 25. новембар 2017.

Julka šnite i rezultati darivanja:)


Dragi moji, odmah na početku posta ćemo saopštiti rezultate nagradnog darivanja Dunjkinih keksića, pa bih zamolila Vanju Djuricu koja je imala najviše sreće ovog puta, da se javi Mariji na mejl (dunjkini kesici27@gmail.com) i da ostavi svoje podatke kako bi joj slatki paketić što pre stigao.:)

A svima vama koji ste učestvovali i ostavili lepe komentare želim posebno da se zahvalim, drago mi je što sam videla nova lica, a imaćemo još nagradih igrica i nadam se da ćemo obradovati još nekoga od vas.:))

A sada da se zasladimo finim Julkinim šnitama (ako vam se dopadaju, slobodno sačuvajte receptić za nastupajuće praznike:)) Recept je isproban sa divnog bloga Natašine slastice gde možete pogledati i detaljne fotkice pripreme.:))

Julka šnite


Sastojci: 500 g lisnatog testa; za tamnu koru: 5 jaja, 200 g šećera, 50 g kakao praha, 75 g mlevenih oraha, 160 g brašna, 1 kašičica praška za pecivo, 1 kašika prezle

Fil: 500 ml mleka, 4 kašike brašna, 200 g šećera, 1 vanilin šećer, 250 g maslaca, par kapi limuna

Priprema:

Lisnato testo podeliti na dva dela i tanko rastanjiti (na veličinu pleha od rerne). Svaku koru izbockati malo viljuškom, staviti preko papira za pečenje i peći 15-ak minuta na 200 C. Napraviti dve lisnate kore i ostaviti na stranu da se ohlade.

Za tamnu koru umutiti 5 belanaca sa šećerom i dodati jedno po jedno žumance. Pomešati brašno, kakao, mlevene orahe, prezlu i parašak za pecivo, pa pažljivo umešati u umućena jaja. Sipati u veliki pleh od rerne i isepeći koru.


Dok se kore peku, napraviti kremu. Pomešati brašno sa šećerom i malo hladnog mleka, a ostatak mleka zagrejati da provri. Pripremljenu smesu sipati u tankom mlazu u vruće mleko uz neprestano mešanje da se ne bi napravile grudvice. Vratiti na ringlu i kuvati još par minuta dok se kreme ne zgusne. Kad se malo prohladi, u kremu umešati maslac i dodati par kapi limunovog soka po ukusu.

Kolač filovati na sledeći način: lisnata kora - krema -tamna kora - krema- lisnata kora. Kad je sve nafilovano, kolač blago pritisnuti  kako bi se slojevi bolje zalepili (može se staviti neka lagana knjiga odgore). Ostaviti par sati u frižideru da se fino rashladi i stegne, a zatim iseći na šnite ili kocke po želji. Pre služenja kolač možete posuti šećerom u prahu... uživajte!:))


Moji utisci: puno mi je pomogao Natašin detaljan receptić i fotografije pripreme, sve je lepo i precizno objašnjeno. Kolač nije previše sladak, već taman koliko treba, divno je kremast i hrskav u isto vreme, podseća malo na krempite, mmmm... sigurna sam da će vam se dopasti.:) U receptu ništa ne treba menjati, jednostavno pratite uputstva i javite kako vam je uspeo!:))

Ovom prilikom se puno zahvaljujem Nataši na divnom receptu i toplo preporučujem da posetite njen blog Natašine slastice gde ćete pronaći recepte za najfinije torte i kolače.:))

недеља, 19. новембар 2017.

Dunjkini keksići i slatko darivanje:)


Danas imam vrlo posebnu gošću na blogu, jednu mladu mamu koja pravi  prefine domaće slatke i slane keksiće. Svaki keksić je umešen sa puno ljubavi i pažnje, zato su tako ukusni i posebni.:)  
Zadovoljstvo mi je da vam predstavim Mariju Samardžić i njenu malu porodičnu manufakturu - Dunjkini keksići.:) Marija je za vas pripremila i slatko iznenađenje, ali pre nego što saznate o čemu se radi, pročitajte njenu inspirativnu i zanimljivu priču u nastavku.:) 


Sve je zapravo počelo od jednostavne želje da u kući, u svakom trenutku imam nešto baš po MOM ukusu. “Mom” jer bi bilo od meni poznatih sastojaka, “mom” jer bih ih zapravo ja pravila. Ta ideja me je zapravo i dovela do Lane i na neposredan način sa njom i upoznala. Naime, recept za keksiće sam našla na blogu La cuisine créative. Čitajući  recept  sastav mi se  dopao i rešila sam da isprobam. 


Keksići su bilo jako lepi i ukusni. Testo lepo i lako za rad, a ima i mesta  za sitne izmene ukusa - umočiti ih u čokoladu, dodati malo cimeta, posuti seckanim lešnikom ili orahom odgore i kako vam se hoće u trenutku pravljenja…  Može se igrati  i oblicima pa je onda mogućnost kombinacija velika, tako da svako može imati svoj oblik i ukus keksića.

Međutim, kada je prvi pleh “planuo”, sa svakim sledećim ponešto sam menjala i unapređivala. Lanin recept to upravaljo i dozvoljava – da ih umočite u čokoladu, dodate malo cimeta, pospete seckanim lešnikom ili orahom  i prepustite se inspiraciji u trenutku pravljenja…  Ni u oblicima nema ograničenja.

Degustatori su bili moji najmiliji, što porodica što prijatelji, zahvaljujući čijim povratnim informacijama i podršci sam odlučila da odem i korak dalje.

“Keksići” tako postaju Dunjkini keksići (po mojoj ćerki Dunji) i zahvaljujući upornosti i neizmernoj podršci mog brata i snaje, prodala sam i svoja prva pakovanja.


Sada, posle skoro 2 godine, Dunjkini keksići su postal domaći, ručno radjeni slatki ili slani keksići. Za izradu koristim kvalitetne sastojke kao da pravim za svoje dete. Čak i ukus samih keksića se trudim da krojim po ukus svojih vernih degustatora :) 


Dunjkini keksići sada imaju 4 različita ukusa. 

Slani keksići - sa semenkama susama, lana i suncokreta, a belo vino im daje poseban šmek.

Slatki :
*Čokoraspuknutići koji su naišli na veliko odobravanje najmladjih i onih koji vole pun ukus čukolade.

*Keksići  sa brusnicom i crnom čokoladom su osvojili poverenje  onih koji vole malo blaži ukus čokokade i kiselkast ukus brusnice.

*Keksići sa lešnikom i orahom su nekako po mojoj volji. Ni previše slatki ni prejakog ukusa, a opet imaju neki svoj šarm.

Uprkos gotovo dnevnom preispitivanju da se, kao samohrana majka, sa stalnim zaposlenjem, upustim u jedan ovakav poduhvat, Lanin poziv da budem njen gost na blogu i podelim svoje relativno skromno iskustvo, ulilo mi je samopouzdanja i dalo neophodan motiv da istrajem. 


Lanin blog  La cuisine créative rado posećujem. Naišla sam na više recepata što slatkih, što slanih koje rado koristim u svojoj kuhinji. Za nekoga ko nije imao iskustva sa ovom vrstom kulinarskih veština, Lanini recepti su ispisani  jasno, detaljno , potkrepljeni pri tom još kreativnijim slikama.
Hvala puno draga Lana!

Dunjkini keksići će jednog čitaoca koji pošalje zanimljiv komentar obradovati slatkim paketićem svojih keksića (ovo darivanje važi samo za teritoriju Srbije).

Sve vas pozdravljaju DUNJKINI keksići!:) 

Napomena: čitamo se do narednog petka, tako da vaše komentare možete ostavljati ispod ovog posta sve do petka u podne (24.11.), a onda ćemo "zaključati" post i za vikend objaviti srećnog dobitnika.:))


понедељак, 13. новембар 2017.

Štanglice za svečane prilike (sa makom, rumom i orasima)



Fine štanglice za svečane slatke trenutke - sa makom, rumom i orasima!:)) Ove kolačiće možete poslužiti u nekim posebnim prigodama, vrlo su izdašni i mogu se pripremiti nekoliko dana ranije. Na vama je samo da izaberete omiljeni ukus, a možete ih i sve napraviti - verujem da ukućani neće imati ništa protiv!:)))

Mak štanglice


Sastojci (korice): 300 g brašna, 150 g maslaca, 2 žumanca, 1 dl kisele pavlake, 50 g šećera, 1 kašičica praška za pecivo, malo naribane limunove korice

Fil: 200 g maka, 170 g šećera, 2 dl mleka, 50 g maslaca, 140 g brašna, 1 kašičica praška za pecivo, 2 belanca + 4 kašike pekmeza od višanja za premazivanje korica

Priprema:

Zamesiti prhko testo od gore navedenih sastojaka, zamotati u foliju i ostaviti pola sata u frižideru. Nakon toga, testo podeliti na dva dela i svaki deo rastanjiti preko papira za pečenje. Prebaciti prvi deo testa (zajedno sa papirom) u kalup za pečenje i lepo izravnati. Testo premazati pekmezom (kalup je dimenzija 25x37 cm).

Umutiti penasto maslac i šećer, dodati mak poparen vrućim mlekom i po želji naribati malo limunove korice. Na kraju umešati brašno pomešano sa praškom za pecivo i umućen šam od belanaca. Sve lagano promešati i rasporediti preko kore sa pekmezom.

Razviti i drugi teo testa i staviti preko fila (preneti uz pomoć oklagije). Peći na 180 C oko 30-40 minuta. Kolač seći tek kad se ohladi na kocke ili štanglice i po želji posuti šećerom u prahu.:)



Rum punč štanglice
(originalni recept)


Sastojci (korice): 500 g brašna, 200 g maslaca, 150 g šećera, 1 kašičica praška za pecivo, 2 cela jajeta, 1 dl kisele pavlake, prstohvat soli

Fil: 1 izmrvljena korica, 2 dl toplog mleka, 2 kašike kakaa, malo soka od pomorandže, 2 kašike pekmeza od kajsija, 1/2 dl ruma, 50 g maslaca

Glazura: 1 belance, 200 g šećera u prahu, malo ruma, par kapljica arome od malina

Priprema:

Zamesiti testo od navedenih sastojaka, zamotati u foliju i ostaviti u frižideru pola sata. Testo podeliti na tri dela i svaki posebno rastanjiti preko papira za pečenje. Izbockati malo viljuškom i peći na poleđini pleha od rerne, na 180 C oko 10-15 minuta. Pečene korice pažljivo skinuti sa pleha (zajedno sa papirom) i ostaviti da se ohlade.


Jednu koricu izlomiti ili iseći na manje kocke. Preliti vrelim mlekom i dodati ostale sastojke (rum, kakao, sok od pomorandže, pekmez od kajsija i maslac). Sve fino izjednačiti i premazati preko jedne od korica. Preko fila staviti drugu koricu i blago pritisnuti (može se opteretiti sa par knjiga).

Sutradan preliti glazurom od belanceta i seći na štanglice ili kocke kad se glazura malo prosuši (seći toplim nožem da glazura ne bi ispucala). Za glazuru umutiti belance sa šećerom u prahu, dodati malo ruma i par kašika arome malina.

Dodatak: pošto se glazura od belanceta vrlo brzo suši i onda je teško iseći kolačiće, možete napraviti i fondan od šećera u prahu, malo tople vode i limunovog soka... preporučujem ovaj drugi način.:)

Pijani Isidor


Sastojci (kora): 4 jajeta, 150 g šećera, 150 g maslaca, 1 kašika kakaa, 1 kašičica praška za pecivo, 120 g mlevenih oraha, 70 g brašna

Fil sa orasima: 350 g mlevenih oraha, 7 kašika šećera u prahu, 1 vanilin šećer, 1 dl mleka, 1 dl ruma + par kašika pekmeza za premazivanje kore

Čokoladni fil: 4 cela jajeta, 8 kašika šećera, 1 vanilin šećer, 100 g čokolade, 250 g maslaca

Glazura: 250 g čokolade, 6-7 kašika ulja

Priprema:

Umutiti penasto maslac sa šećerom i žumancima. Dodati kakao, brašno pomešano sa praškom za pecivo i mlevene orahe. Posebno umutiti šam od belanaca i pažljivo dodati u pripremljenu smesu. Sipati u veliki pleh od rerne obložen papirom za pečenje i peći na 200 C oko 20 minuta.

Kad se kora malo prohladi, premazati sa par kašika finog aromatičnog pekmeza (npr. od višanja).

Preko pekmeza rasporediti fil od oraha. Izmešati mlevene orahe sa šećerom u prahu i preliti sa rumom i mlekom.

Za čokoladni fil umutiti cela jaja sa šećerom i kuvati na pari 15-tak minuta (od trenutka kada voda provri). Na kraju dodati čokoladu i promešati da se rastopi, a kad se fil prohladi umešati maslac. Čokoladni fil rasporediti preko fila od oraha.

Kad se kolač malo rashladi, preliti glazurom od čokolade (na pari otopiti čokoladu sa malo ulja) i iseći na kocke ili štanglice.:)


четвртак, 9. новембар 2017.

Negro kolač


Jedan od omiljenih kolača iz mamine sveščice sa receptima i možda jedan od prvih koji sam naučila da pravim.:) Kolač za svaki dan, onako kad vam se gricka nešto slatko popodne, a da nije previše zahtevano za pravljenje. Mekana čokoladna korica dobar je kontrast penastoj "kapici" od belanaca, a sve je fino dopunjeno osvežavajućom notom pekmeza od kajsija. Ako se možda odlučite da isprobate kolač, neizmerno će me obradovati vaši utisci!:)))


Negro kolač


Sastojci: 70 g maslaca, 150 g šećera, 3 žumanceta, 200 g brašna, 1 kašika kakao praha, 1 kesica praška za pecivo, 200 ml mleka, 4-5 kašika pekmeza od kajsija  za šam: 5 belanaca + 10 kašika šećera, naribana čokolada ili čokoladne mrvice

Priprema:

Umutiti kremasto maslac sa šećerom, dodati žumanca,  brašno pomešano sa praškom za pecivo, kakao i mleko. Sve fino izmešati i sipati u podmazan i brašnom posut pleh (17x30 cm). Peći na 200 C oko 15-20 minuta.

Zatim, izvaditi kolac iz rerne i premazati pekmezom od kajsija, a preko toga rasporediti šam od 5 belanaca umućenih sa 10 kašika šećera. Odgore nastrugati čokoladu i vratiti u rernu da se belanca malo prosuše (dovoljno je desetak minuta na 175 C). Kolač seći na kocke tek kad se prohladi i to najbolje toplim nožem (spustiti ga na kratko u vruću vodu i potom obrisati). 

Prijatno!:)