понедељак, 27. новембар 2017.

Posne breskvice


Divan receptić naše drage Milice74 sa Coolinarike, ove breskvice su bez mleka i jaja, tako da ih možete praviti i u dane posta. Mekane su i prhke, dopašće vam se na prvi zalogaj!:))

Posne breskvice


Sastojci (1 šolja= 2 dl): 1 šolja vode, 2 šolje ulja, 2 šolje šećera, oko 900 g brašna + 4 kašike brašna, 1 kesica praška za pecivo (2 kaf.kašičice)

Fil: mrvice od izdubljenih breskvica, oko 2 dl ruma, 5-6 kašika džema od kajsija ili šljiva

Dekoracija: malo prehrambene boje za kolače (aroma maline i kruške), kristal šećer

Priprema:

Pomešati vodu, ulje, šećer, 4 kašike brašna i prašak za pecivo (najbolje u dubljoj činiji) i ostaviti oko pola sata da odstoji. Zatim dodati preostalo brašno i zamesiti glatko testo. Odvajati po malo testa i oblikovati kuglice. Ređati ih na pleh preko papira za pečenje, ali ostaviti dosta razmaka jer će kolačići narasti tokom pečenja. Peći na 175 C oko 15-20 minuta, pazeći da ostanu svetle boje.

Kad se kolačići prohlade, pažljivo ih izdubiti manjom kašičicom. Mrvice fino usitniti, preliti rumom i dodati džem od kajsija ili šljiva. Sve fino sjediniti. Pripremljenim nadevom puniti izdubljene kolačiće i spajati po dve polovine.

U dve posudice sipati po šoljicu vode i dodati par kapi ekstrakta od maline i kruške. Kolačiće na kratko spustiti u boju, jednu stranu u crvenu boju a drugu u žutu, pa ih odložiti na kuhinjski papir. To uraditi sa 3-4 kolačića, pa zatim ih uvaljati u kristal šećer i ređati na ravan tanjir da se prosuše.

Prijatno grickanje!:))


субота, 25. новембар 2017.

Julka šnite i rezultati darivanja:)


Dragi moji, odmah na početku posta ćemo saopštiti rezultate nagradnog darivanja Dunjkinih keksića, pa bih zamolila Vanju Djuricu koja je imala najviše sreće ovog puta, da se javi Mariji na mejl (dunjkini kesici27@gmail.com) i da ostavi svoje podatke kako bi joj slatki paketić što pre stigao.:)

A svima vama koji ste učestvovali i ostavili lepe komentare želim posebno da se zahvalim, drago mi je što sam videla nova lica, a imaćemo još nagradih igrica i nadam se da ćemo obradovati još nekoga od vas.:))

A sada da se zasladimo finim Julkinim šnitama (ako vam se dopadaju, slobodno sačuvajte receptić za nastupajuće praznike:)) Recept je isproban sa divnog bloga Natašine slastice gde možete pogledati i detaljne fotkice pripreme.:))

Julka šnite


Sastojci: 500 g lisnatog testa; za tamnu koru: 5 jaja, 200 g šećera, 50 g kakao praha, 75 g mlevenih oraha, 160 g brašna, 1 kašičica praška za pecivo, 1 kašika prezle

Fil: 500 ml mleka, 4 kašike brašna, 200 g šećera, 1 vanilin šećer, 250 g maslaca, par kapi limuna

Priprema:

Lisnato testo podeliti na dva dela i tanko rastanjiti (na veličinu pleha od rerne). Svaku koru izbockati malo viljuškom, staviti preko papira za pečenje i peći 15-ak minuta na 200 C. Napraviti dve lisnate kore i ostaviti na stranu da se ohlade.

Za tamnu koru umutiti 5 belanaca sa šećerom i dodati jedno po jedno žumance. Pomešati brašno, kakao, mlevene orahe, prezlu i parašak za pecivo, pa pažljivo umešati u umućena jaja. Sipati u veliki pleh od rerne i isepeći koru.


Dok se kore peku, napraviti kremu. Pomešati brašno sa šećerom i malo hladnog mleka, a ostatak mleka zagrejati da provri. Pripremljenu smesu sipati u tankom mlazu u vruće mleko uz neprestano mešanje da se ne bi napravile grudvice. Vratiti na ringlu i kuvati još par minuta dok se kreme ne zgusne. Kad se malo prohladi, u kremu umešati maslac i dodati par kapi limunovog soka po ukusu.

Kolač filovati na sledeći način: lisnata kora - krema -tamna kora - krema- lisnata kora. Kad je sve nafilovano, kolač blago pritisnuti  kako bi se slojevi bolje zalepili (može se staviti neka lagana knjiga odgore). Ostaviti par sati u frižideru da se fino rashladi i stegne, a zatim iseći na šnite ili kocke po želji. Pre služenja kolač možete posuti šećerom u prahu... uživajte!:))


Moji utisci: puno mi je pomogao Natašin detaljan receptić i fotografije pripreme, sve je lepo i precizno objašnjeno. Kolač nije previše sladak, već taman koliko treba, divno je kremast i hrskav u isto vreme, podseća malo na krempite, mmmm... sigurna sam da će vam se dopasti.:) U receptu ništa ne treba menjati, jednostavno pratite uputstva i javite kako vam je uspeo!:))

Ovom prilikom se puno zahvaljujem Nataši na divnom receptu i toplo preporučujem da posetite njen blog Natašine slastice gde ćete pronaći recepte za najfinije torte i kolače.:))

недеља, 19. новембар 2017.

Dunjkini keksići i slatko darivanje:)


Danas imam vrlo posebnu gošću na blogu, jednu mladu mamu koja pravi  prefine domaće slatke i slane keksiće. Svaki keksić je umešen sa puno ljubavi i pažnje, zato su tako ukusni i posebni.:)  
Zadovoljstvo mi je da vam predstavim Mariju Samardžić i njenu malu porodičnu manufakturu - Dunjkini keksići.:) Marija je za vas pripremila i slatko iznenađenje, ali pre nego što saznate o čemu se radi, pročitajte njenu inspirativnu i zanimljivu priču u nastavku.:) 


Sve je zapravo počelo od jednostavne želje da u kući, u svakom trenutku imam nešto baš po MOM ukusu. “Mom” jer bi bilo od meni poznatih sastojaka, “mom” jer bih ih zapravo ja pravila. Ta ideja me je zapravo i dovela do Lane i na neposredan način sa njom i upoznala. Naime, recept za keksiće sam našla na blogu La cuisine créative. Čitajući  recept  sastav mi se  dopao i rešila sam da isprobam. 


Keksići su bilo jako lepi i ukusni. Testo lepo i lako za rad, a ima i mesta  za sitne izmene ukusa - umočiti ih u čokoladu, dodati malo cimeta, posuti seckanim lešnikom ili orahom odgore i kako vam se hoće u trenutku pravljenja…  Može se igrati  i oblicima pa je onda mogućnost kombinacija velika, tako da svako može imati svoj oblik i ukus keksića.

Međutim, kada je prvi pleh “planuo”, sa svakim sledećim ponešto sam menjala i unapređivala. Lanin recept to upravaljo i dozvoljava – da ih umočite u čokoladu, dodate malo cimeta, pospete seckanim lešnikom ili orahom  i prepustite se inspiraciji u trenutku pravljenja…  Ni u oblicima nema ograničenja.

Degustatori su bili moji najmiliji, što porodica što prijatelji, zahvaljujući čijim povratnim informacijama i podršci sam odlučila da odem i korak dalje.

“Keksići” tako postaju Dunjkini keksići (po mojoj ćerki Dunji) i zahvaljujući upornosti i neizmernoj podršci mog brata i snaje, prodala sam i svoja prva pakovanja.


Sada, posle skoro 2 godine, Dunjkini keksići su postal domaći, ručno radjeni slatki ili slani keksići. Za izradu koristim kvalitetne sastojke kao da pravim za svoje dete. Čak i ukus samih keksića se trudim da krojim po ukus svojih vernih degustatora :) 


Dunjkini keksići sada imaju 4 različita ukusa. 

Slani keksići - sa semenkama susama, lana i suncokreta, a belo vino im daje poseban šmek.

Slatki :
*Čokoraspuknutići koji su naišli na veliko odobravanje najmladjih i onih koji vole pun ukus čukolade.

*Keksići  sa brusnicom i crnom čokoladom su osvojili poverenje  onih koji vole malo blaži ukus čokokade i kiselkast ukus brusnice.

*Keksići sa lešnikom i orahom su nekako po mojoj volji. Ni previše slatki ni prejakog ukusa, a opet imaju neki svoj šarm.

Uprkos gotovo dnevnom preispitivanju da se, kao samohrana majka, sa stalnim zaposlenjem, upustim u jedan ovakav poduhvat, Lanin poziv da budem njen gost na blogu i podelim svoje relativno skromno iskustvo, ulilo mi je samopouzdanja i dalo neophodan motiv da istrajem. 


Lanin blog  La cuisine créative rado posećujem. Naišla sam na više recepata što slatkih, što slanih koje rado koristim u svojoj kuhinji. Za nekoga ko nije imao iskustva sa ovom vrstom kulinarskih veština, Lanini recepti su ispisani  jasno, detaljno , potkrepljeni pri tom još kreativnijim slikama.
Hvala puno draga Lana!

Dunjkini keksići će jednog čitaoca koji pošalje zanimljiv komentar obradovati slatkim paketićem svojih keksića (ovo darivanje važi samo za teritoriju Srbije).

Sve vas pozdravljaju DUNJKINI keksići!:) 

Napomena: čitamo se do narednog petka, tako da vaše komentare možete ostavljati ispod ovog posta sve do petka u podne (24.11.), a onda ćemo "zaključati" post i za vikend objaviti srećnog dobitnika.:))


понедељак, 13. новембар 2017.

Štanglice za svečane prilike (sa makom, rumom i orasima)



Fine štanglice za svečane slatke trenutke - sa makom, rumom i orasima!:)) Ove kolačiće možete poslužiti u nekim posebnim prigodama, vrlo su izdašni i mogu se pripremiti nekoliko dana ranije. Na vama je samo da izaberete omiljeni ukus, a možete ih i sve napraviti - verujem da ukućani neće imati ništa protiv!:)))

Mak štanglice


Sastojci (korice): 300 g brašna, 150 g maslaca, 2 žumanca, 1 dl kisele pavlake, 50 g šećera, 1 kašičica praška za pecivo, malo naribane limunove korice

Fil: 200 g maka, 170 g šećera, 2 dl mleka, 50 g maslaca, 140 g brašna, 1 kašičica praška za pecivo, 2 belanca + 4 kašike pekmeza od višanja za premazivanje korica

Priprema:

Zamesiti prhko testo od gore navedenih sastojaka, zamotati u foliju i ostaviti pola sata u frižideru. Nakon toga, testo podeliti na dva dela i svaki deo rastanjiti preko papira za pečenje. Prebaciti prvi deo testa (zajedno sa papirom) u kalup za pečenje i lepo izravnati. Testo premazati pekmezom (kalup je dimenzija 25x37 cm).

Umutiti penasto maslac i šećer, dodati mak poparen vrućim mlekom i po želji naribati malo limunove korice. Na kraju umešati brašno pomešano sa praškom za pecivo i umućen šam od belanaca. Sve lagano promešati i rasporediti preko kore sa pekmezom.

Razviti i drugi teo testa i staviti preko fila (preneti uz pomoć oklagije). Peći na 180 C oko 30-40 minuta. Kolač seći tek kad se ohladi na kocke ili štanglice i po želji posuti šećerom u prahu.:)



Rum punč štanglice
(originalni recept)


Sastojci (korice): 500 g brašna, 200 g maslaca, 150 g šećera, 1 kašičica praška za pecivo, 2 cela jajeta, 1 dl kisele pavlake, prstohvat soli

Fil: 1 izmrvljena korica, 2 dl toplog mleka, 2 kašike kakaa, malo soka od pomorandže, 2 kašike pekmeza od kajsija, 1/2 dl ruma, 50 g maslaca

Glazura: 1 belance, 200 g šećera u prahu, malo ruma, par kapljica arome od malina

Priprema:

Zamesiti testo od navedenih sastojaka, zamotati u foliju i ostaviti u frižideru pola sata. Testo podeliti na tri dela i svaki posebno rastanjiti preko papira za pečenje. Izbockati malo viljuškom i peći na poleđini pleha od rerne, na 180 C oko 10-15 minuta. Pečene korice pažljivo skinuti sa pleha (zajedno sa papirom) i ostaviti da se ohlade.


Jednu koricu izlomiti ili iseći na manje kocke. Preliti vrelim mlekom i dodati ostale sastojke (rum, kakao, sok od pomorandže, pekmez od kajsija i maslac). Sve fino izjednačiti i premazati preko jedne od korica. Preko fila staviti drugu koricu i blago pritisnuti (može se opteretiti sa par knjiga).

Sutradan preliti glazurom od belanceta i seći na štanglice ili kocke kad se glazura malo prosuši (seći toplim nožem da glazura ne bi ispucala). Za glazuru umutiti belance sa šećerom u prahu, dodati malo ruma i par kašika arome malina.

Dodatak: pošto se glazura od belanceta vrlo brzo suši i onda je teško iseći kolačiće, možete napraviti i fondan od šećera u prahu, malo tople vode i limunovog soka... preporučujem ovaj drugi način.:)

Pijani Isidor


Sastojci (kora): 4 jajeta, 150 g šećera, 150 g maslaca, 1 kašika kakaa, 1 kašičica praška za pecivo, 120 g mlevenih oraha, 70 g brašna

Fil sa orasima: 350 g mlevenih oraha, 7 kašika šećera u prahu, 1 vanilin šećer, 1 dl mleka, 1 dl ruma + par kašika pekmeza za premazivanje kore

Čokoladni fil: 4 cela jajeta, 8 kašika šećera, 1 vanilin šećer, 100 g čokolade, 250 g maslaca

Glazura: 250 g čokolade, 6-7 kašika ulja

Priprema:

Umutiti penasto maslac sa šećerom i žumancima. Dodati kakao, brašno pomešano sa praškom za pecivo i mlevene orahe. Posebno umutiti šam od belanaca i pažljivo dodati u pripremljenu smesu. Sipati u veliki pleh od rerne obložen papirom za pečenje i peći na 200 C oko 20 minuta.

Kad se kora malo prohladi, premazati sa par kašika finog aromatičnog pekmeza (npr. od višanja).

Preko pekmeza rasporediti fil od oraha. Izmešati mlevene orahe sa šećerom u prahu i preliti sa rumom i mlekom.

Za čokoladni fil umutiti cela jaja sa šećerom i kuvati na pari 15-tak minuta (od trenutka kada voda provri). Na kraju dodati čokoladu i promešati da se rastopi, a kad se fil prohladi umešati maslac. Čokoladni fil rasporediti preko fila od oraha.

Kad se kolač malo rashladi, preliti glazurom od čokolade (na pari otopiti čokoladu sa malo ulja) i iseći na kocke ili štanglice.:)


четвртак, 9. новембар 2017.

Negro kolač


Jedan od omiljenih kolača iz mamine sveščice sa receptima i možda jedan od prvih koji sam naučila da pravim.:) Kolač za svaki dan, onako kad vam se gricka nešto slatko popodne, a da nije previše zahtevano za pravljenje. Mekana čokoladna korica dobar je kontrast penastoj "kapici" od belanaca, a sve je fino dopunjeno osvežavajućom notom pekmeza od kajsija. Ako se možda odlučite da isprobate kolač, neizmerno će me obradovati vaši utisci!:)))


Negro kolač


Sastojci: 70 g maslaca, 150 g šećera, 3 žumanceta, 200 g brašna, 1 kašika kakao praha, 1 kesica praška za pecivo, 200 ml mleka, 4-5 kašika pekmeza od kajsija  za šam: 5 belanaca + 10 kašika šećera, naribana čokolada ili čokoladne mrvice

Priprema:

Umutiti kremasto maslac sa šećerom, dodati žumanca,  brašno pomešano sa praškom za pecivo, kakao i mleko. Sve fino izmešati i sipati u podmazan i brašnom posut pleh (17x30 cm). Peći na 200 C oko 15-20 minuta.

Zatim, izvaditi kolac iz rerne i premazati pekmezom od kajsija, a preko toga rasporediti šam od 5 belanaca umućenih sa 10 kašika šećera. Odgore nastrugati čokoladu i vratiti u rernu da se belanca malo prosuše (dovoljno je desetak minuta na 175 C). Kolač seći na kocke tek kad se prohladi i to najbolje toplim nožem (spustiti ga na kratko u vruću vodu i potom obrisati). 

Prijatno!:)


недеља, 5. новембар 2017.

Šareni lonac (punjeno povrće)


Današanji predlog za ručak je konkretan i vrlo ukusan - miks punjenog povrća u finom sosu od paradajza. Zašto bi morale biti samo paprike, ili samo tikvice, stavićemo ih sve zajedno u lonac i maksimalno iskoristiti bogatu ponudu sezonskog povrća, a ujedno i napraviti ručak za dva dana (kolačiće ćemo raditi sledećeg puta:)).

Šareni lonac (punjeno povrće u sosu od paradajza)


Sastojci: 6-8 paprika, 1 tikvica, 2-3 paradajza, 500 g mlevenog mesa, 1 crni luk, 1 šoljica pirinča, so, biber u zrnu, bosiljak, peršun, beli luk, l-2 lista lovora, 1 kašičica začinske paprike, grančica celera, 1 jaje, oko 500 ml domaćeg soka od paradajza

Priprema:

Paprike izdubiti i očisiti od semenki. Tikvicu preseći na 2-3 dela i svaki izdubiti kao čašicu, a to isto uraditi i sa paradajzima (izdubljenu sredinu sačuvati za nadev).

Crni luk iseći na sitne kockice i propržiti na malo ulja da postane staklast. Dodati mleveno meso, izdubljneu sredinu povrća i sve dinstati destetak minuta. Posoliti i pobiberiti po ukusu, dodati začine i šoljicu pirinča (nekuvanog), a kad se smesa malo prohladi umešati i jedno jaje da sve lepo poveže.


Pripremljenim nadevom napuniti izdubljeno povrće i poređati u dublji pleh za pečenje. Paprike zatvoriti poklopčićima od paradajza ili kolutićima krompira. Sve preliti sokom od paradajza, dodati celer i listiće lovora. Povrće ušuškati alu folijom i staviti u rernu da se peče oko 40 minuta, a zatim skloniti foliju i vratiti u rernu da se peče još pola sata, za to vreme umak će se zgusnuti a povrće će fino zarumeniti. Bon appétit!:)

Predlog: povrće se može puniti i nadevom bez mesa, za posnu varijantu isprobajte kombinaciju šampinjoni + pirinač, kuvana pšenica + mleveni orasi, rendani krompir + praziluk i dr.