среда, 30. септембар 2015.

Rolnice i tortice od patlidžana




Sada je pravo vreme za ovakve recepte, ovog puta ih šaljem kao ulaznicu za blogersku igricu Ajme, koliko nas je, koju ovog meseca "nadgleda" naša draga Jela sa bloga Jelina jela. Naravno, već ste prepoznali da su glavna tema upravo plavi patlidžani.:))

Rolnice od patlidžana


Sastojci: 1 plavi patlidžan, 300 g punomasnog sira, so, biber, začinsko bilje po želji, ulje

Priprema:

Patlidžan operite i isecite na vrlo tanke ploške. Posolite i ostavite dok ne puste sok, zatim istapkajte kuhinjskim papirom. Premažite uljem i specite na tosteru sa rebrastim uzorkom ili u gril tiganju. Sačekajte da se malo prohlade.

Izmrvite sir i začinite po želji (so, biber, mlevene paprika, začinsko bilje itd.). Na svaki listić patlidžana stavite po kašiku-dve fila i ravnomerno rasporedite, pa zamotajte kao rolnicu. Od grančica peršuna "zavežite" paketić i odmah poslužite.


Napomena: na isti način mogu se praviti paketići od tikvica, a umesto fila od sira napravite za promenu fil sa tunjevinom i krem sirom.:)



Tortice od patlidžana


Sastojci (za 2 osobe): 1 patlidžan, 1 crni luk, 250 g mlevenog mesa, 1 jaje, 1/2 kašičice mlevene paprike, so, biber, peršunovo lišće

Priprema:

Patlidžan isecite na tanke ploške, posolite i ostavite malo da odstoje (sok koji puste upijte kuhinjskim papirom). Listiće zatim premažite uljem i ispecite u gril tiganju ili na tosteru. Ostavite na stranu da se malo prohlade.

U međuvremenu, pripremite fil za tortice. Na malo ulja propržite sitno seckani crni luk, dodajte meso i sve dinstajte 15-tak minuta. Posolite i pobiberite po ukusu, dodajte malo mlevene paprike i peršunovo lišće. Sačekajte da se fil malo prohladi, pa umešajte jedno jaje da poveže smesu.

Kalupiće za sufle premažite uljem i obložite ploškicama grilovanih patlidžana, tako da malo prelaze ivice kalupa. Napunite pripremljenim filom, pa preklopite krajeve prema unutra, sve fino ušuškajte. Pecite u zagrejanoj rerni 20-tak minuta, a zatim pažljivo izvadite i preokrenite (najbolje da poklopite tanjirom, pa onda brzo okrenete). Poslužite kao ukusno toplo predjelo ili glavni ručak uz salatu po želji. Bon appetit!:)


Pod tagom plavi patlidžan možete pogledati još neke omiljene recepte na blogu, a obavezno svratite i kod Jele i pogledajte rezultate blogerske igrice Ajme, koliko nas je i sve divne "ljubičaste" recepte.:)))
 

недеља, 27. септембар 2015.

Ružice sa smokvama i cimetom


 Uz ove rolnice sa smokvama i cimetom + šoljicu bele kafe zagarantovan je vedar početak dana, čak iako je napolju oblačno!:) Ako možda provirite na blog večeras, možete slobodno napraviti testo i samo ujutru ispeći (pretpostavljam da ste džem od smokava napravili prošlog puta, barem jednu teglicu za probu:). Ako niste, poslužiće i neki drugi pekmez sa police u špajzu.:))

Ružice sa smokvama i cimetom

 
Sastojci: 500 g brašna, 25 g svežeg kvasca, 1/2 kašičice soli, 100 g šećera, 100 g rastopljenog maslaca, 1 jaje, 2 dl mleka, naribana korica limuna + 150 ml mleka (za prelivanje)

Fil: 4-5 kašika džema od smokava, 1 kašičica cimeta

Glazura: 150 g šećera u prahu, limunov sok, 2 kašike vruće vode

Priprema:

Razmutite kvasac u pola šolje toplog mleka sa kašičicom šećera i brašna. Ostavite na tolplom da se aktivira.

U dubljoj posudi izmešajte brašno, so i šećer, dodajte pripremljeni kvasac, jedno jaje i rastopljeni maslac. Naribajte malo koricu neprskanog limuna i sa mlakim mlekom zamesite fino testo koje se ne lepi za ruke. Pokrijte i ostavite da odmara 20-tak minuta.


Testo zatim rastanjite u pravougaonu koru, više u dužinu nego u širinu. Premažite džemom od smokava u koji ste dodali kašičicu cimeta (ako u džemu ima krupnijih komadića voća, možete ga prethodno izmiksati u blenderu da dobijete finu pastu).

Zamotajte rolat po dužini i isecite na 10-12 delova. Ružice poređajte u podmazan pleh i ostavite da odmaraju desetak minuta dok se rerna zagreje. Pecite na 200 C oko 30-35 minuta. Pred kraj pečenja izvadite ružice iz rerne i prelijte ih mlekom, pa vratite još 5-10 minuta u rernu da se peku, biće onda fine i mekane.

Gotove ružice prelijte umućenim prelivom od prah šećera, limunovog soka i vruće vode (samo izmešajte sve sastojke do željene gustine), a možete ih posuti i prah šećerom.:)

Prijatno!:)

 
Napomena: umesto džema, ružice možete premazati maslacem i posuti mešavinom šećera i cimeta, biće isto mirisne i fine. Poslužite ih domah dok su fino tople, a najbolje da jedan tanjir odnesete i komšijama.:)

 

субота, 26. септембар 2015.

Džem od smokava i ukusni zalogajčići


Za jesenju inspiraciju - džem od smokava i ukusni krostini sa sirom i džemom. Bez puno uvoda, prelazimo odmah na recepte jer se sve lako i brzo pravi, samo pazite - teško je odoleti i možda je najbolje napraviti odmah duplu meru.:))).

Džem od smokava


Sastojci: 500 g svežih smokvi, 100 g šećera, 1 vanilin šećer, 2-3 kolutića limuna, 2 kašike ruma, oko 50 ml vode

Priprema:

Smokve operite, skinite drškice i isecite na polovine ili četvrtine (a možete ih i samleti). Pospite šećerom i sipajte malo vode. Kuvajte najpre desetak minuta na jakoj temperaturi, a zatim smanjite i kuvajte do željene gustine (ovu količinu sam kuvala 40-tak minuta). Pri kraju kuvanja dodajte kolutiće limuna i malo ruma radi lepše arome. Isto je fino ako dodate i naribanu koricu pomorandže.


Džem sipajte u zagrejane teglice i zatvorite, čuvajte na hladnom. Od ove mere dobije se jedna manja teglica džema, možete ga recimo iskoristi da napravite ukusne krostine (recept ispod).

Napomena: meni je lepše kada ostanu celi komadići voća, zato ih nisam sitno seckala i dobila sam nešto između slatka i džema.:)


Krostini sa sirom i džemom od smokava


Sastojci: 1 baget, maslac, mekani sir po izboru, džem od smokava

Priprema:

Isecite baget na šnitice, premažite maslacem i stavite po listić mekog sira, recimo brie (ali može i kačkavalj). Kratko zapecite u rerni da se sir  na vrhu fino rastopi. Preko svakog hlepčića stavite po kašičicu džema od smokava i odmah poslužite.:)

Bon appétit!:)


уторак, 22. септембар 2015.

Buhtle sa šljivama


Auu, baš zabušavam sa postovima u poslednje vreme.:) Ovog puta pravimo jedan fini recept sa šljivama sa divnog poljskog bloga Wypieki i dania z pasja. Iskoriste dok još ima voćkica na pijaci i napravite ove mirisne buhtlice.:)

Buhtle sa šljivama (i maskarpone sirom)


Sastojci: 250 g brašna, 25 g svežeg kvasca, 125 ml mleka, prstohvat soli, 1 vanilin šećer, 1/2 kašičice cimeta, 30 g maslaca, malo naribane limunove korice, 1 jaje + 1 žumance za premazivanje

Fil: 8 svežih šljiva, 8 kockica šećera, 150 g maskarpone sira (po želji)

Priprema:

Razmutite kvasac u malo toplog mleka sa kašičicom šećera i brašna. Ostavite na toplom da se aktivira.

U dubljoj posudi izmešajte brašno, prstohvat soli, vanil šećer, cimet i naribanu limunovu koricu. Dodajte pripremljeni kvasac, jaje, istopljeni maslac i sa mlakim mlekom zamesite srednje meko testo koje se ne lepi za ruke, ako je potrebno dodajte još malkice brašna. Pokrijte i ostavite da odmara oko 30 minuta dok se ne udvostruči.


Testo podelite na 8 delova i oblikujte loptice. Svaku malo rastanjite i u sredinu stavite po jednu celu šljivu, a umesto koštice stavite kockicu šećera. U originalnom receptu piše da se stavi i kašika sira (ja sam pravila bez toga), a vi možete slobodno staviti po želji. Pažljivo zatvorite loptice da fil ne iscuri i poređajte ih u podmazan manji okrugao kalup (prečnika 20 cm).

Ostavite da buhtlice još malo odmaraju dok se rerna zagreje. Pre pečenja, premažite ih umućenim žumancetom sa malo mleka i pecite na 200 C oko 30 minuta. Gotove buhtlice pospite šećerom u prahu. Prijatno!:)

Ako možda još niste upoznali blog Wypieki i dania z pasja, tople preporuke da to učinite već danas.:)


недеља, 13. септембар 2015.

Štapići na ruzmarinu




Dragi moji, verujem da ste se već pitali hoće li biti uskoro neki novi recept na blogu. Evo, konačno posle duuuge pauze nešt hrskavo i mirisno. Recept posvećujem našoj dragoj Snježani sa bloga
Vrtaljica koja, nažalost, nije više sa nama. Uvek pažljiva i draga, tiha i nenametljiva, divna kuvarica, bloger i prijatelj, volela bih da je takvu upamtim jer ona to zaslužuje. Ostaće nam u lepom sećanju, kao i svi njeni recepti koje je tako nesebično delila sa nama.

Neke od isprobanih Snježinih receptića možete pogledati na ovom linku.


Sastojci: 300 g brašna, 15 g svežeg kvasca, 1/2 kašičice soli, 2 kašike ulja, oko 1,5 dl vode, 15-20 grančica ruzmarina, morska so za posipanje

Priprema:

Razmutiti kvasac u pola šolje mlake vode sa kašičicom šećera i brašna. Ostaviti na toplom dok ne ispuni šolju. U dubljoj posudi izmešati brašno, so, dodati pripremljeni kvasac, ulje i sa mlakom vodom zamesiti srednje meko testo koje se ne lepi za ruke. Po potrebi dodati još malkice brašna. Pokriti testo i ostaviti da odmara oko 30 minuta.



Testo podeliti na 15-20 delova i oblikovati štapiće. Svaki namotati spiralno oko grančice ruzmarina i poređati na pleh. Premazati sa malo ulja i posuti krupnom morskom soli. Peći na 200 C oko 20-25 minuta da štapići lepo porumene. Poslužiti ih kao zanimljive grickalice uz šunkicu, sir i belo vino.:)

Napomena: štapić ruzmarina se lako izvuče iz sredine, a listići se sljube sa testom dajući mu jednu finu aromu.:)


Ideja za štapiće je sa Pinteresta, dok je recept klasično testo za hleb ili pizzu, možete ga napraviti i po nekom drugom omiljenom receptu, dodati i malo parmezana ili nekog začinskog bilja po želji.