четвртак, 30. октобар 2014.

U gostima kod Nevene


Znate već da povremeno imamo blogerske igrice u kojima svako možete učestvovati po želji. Jedna od njih su FBI rukavice koju je osmislila naša Maja, a pravila su sledeća - tokom dva meseca treba istražiti izabrani blog, isprobati recepte koji nam se dopadnu, a zatim objaviti utiske o isprobanim receptima.:)

Protekla dva meseca istraživali smo Nevenin blog Ebba‘s CuisineNjeni recepti su zaista posebni i prefinjeni, smelo kombinuje sastojke a ukus vas uvek iznenadi na najlepši način. U nastavku pogledajte šta sam isprobala sa Neveninog bloga (linkovi su u naslovima iznad svake fotke:).



Ovi francuski kolačići bili su moj prvi izbor kad sam krenula da čitam Nevenine receptiće. Moram priznati da me je privukla prelepa fotografija i simpatični naziv.:) Ovi kolačići se prave bez jaja i podsećaju pomalo na medenjake, samo što su puuuno mekši.:) 

Unutra su sve fini sastojci poput meda, cimeta i začina za medenjake. A u sredini svakog kolačića krije se slatko iznenađenje u obliku džema od pomorandže. Mislim da vam ne moram pričati kako samo predivno mirišu, i definitivno ću ih ponovo spremati. 

Obavezno zabeležite ovaj fini receptek za predstojeće praznike.:)





Pravi domaći keksići koje ćete rado grickati uz čaj, sa zobenim pahuljicama i suvim voćem. Moja verzija keksića bila je sa seckanim urmama (datulama), a mislim da bi bili fantastični i sa suvim kajsijama. Zapravo, sva lepota i jednostavnost ovih keksića je u tome što ih možete napraviti po svom ukusu i biće uvek ukusni. Tople preporuke, za recept kliknite na sledeći link .:)



 Božićni čokoladni tartufi


Nevena pravi izuzetne čokoladne kolačiće, mogla bih komotno da je zamislim kao vlasnicu kakve fine čokolaterije. Ove bombice sa pomorandžom i puno finih začina izmamiće vam veliki osmeh u hladne zimske dane, a lepo upakovati mogu biti i originalni poklon za nastupajuće praznike.:) Recepte za ove fine trufle možete pročitati kod Nevene na sledećem linku.:)


Karjalanpiirakka


Ove finske galetice, neobičnog naziva, su pravi zalogajčići da se zasladite posle ručka. Nisu previše slatke, zapravo dodala bih još malkice meda u fil ili možda u samo testo. Nevena ih je pravila sa raženim brašnom i borovnicama, kod mene su u kombinaciji sa crnim brašnom i ribizlama. Ispod voćkica se krije ukusan fil od pirinča, meda i toplih začina.:)

Testo je nešto poput testa za savijače, mislim da bi čak bilo fino dodati i malo masnoće u testo da bude prhkije (recimo, možda bi maslac koji se koristi za premazivanje, mogao da se umeša sa brašnom, samo glasno razmišljam:). Napravila sam 7 galetica, nisam mogla dobro da procenim koliko su velike, pa sam se bojala da ne budu premale.:) Sa uživanjem smo ih grickali posle ručka, a receptek možete pronaći ovde.:)

Draga Nevena, ovom prilikom se zahvaljujem na svim lepim idejama i maštovitim receptima koje deliš sa nama. Ovog puta slani receptići nisu stigli na red, ali sigurno ću doći ponovo u goste.:))

недеља, 26. октобар 2014.

Ljubicina orahnjača


Danas imam posebno zadovoljstvo i čast da vam predstavim moju dragu čitateljku Ljubicu Gruicu Kanaet, koja je "dežurni slastičar u obitelji", kako voli da kaže, i rado sprema poslastice za svoje najdraže. Ljubica živi u Splitu, mama je dva sina, a od kume iz Srema i njene sestre iz Bačke i iz Daruvara, nasledila je divne obiteljske recepte koje bi volela da sačuva da se ne zaborave. Ova orahnjača je upravo jedan od njih.:)


Napravila sam je prema originalnom receptu koji je Ljubica poslala i mogu vam samo reći da sa lepšim testom nisam skoro radila. Testo je divno mekano i nekako svilenkasto pod prstima, milina je raditi sa njim. Ne znam da li sam uspela da opravdam ukazano poverenje i da li je orahnjača bar malkice nalik Ljubicinom originalu (to će mi ona morati sama reći:), ali zaista smo uživali u mirisnom kolaču od koga cela kuća još uvek predivno miriše.:)

Najtoplije preporuke za probu i veeeelika zahvalnost mojoj dragoj Ljubici na predivnom receptu koji će se sigurno još puno puta praviti u našoj kući.:) U nastavku pročitajte originalni recept:


Sastojci: 500 g glatkog brašna , 2 cijela jaja , 3 žlice masti (ne smije biti užegla), 2 dc mljeka, 1 kvasac kocka, sol, 4 žlice šećera

Priprema:

Dignuti kvasac u malo mlakog mljeka i malo brašna, 1 žlica šećera i dodati kvasac. Dobro utrljati mast među dlanovima u čistom 2x prosijanom brašnu. Kad kad smo to uradili dodamo lagano umućena jaja, šećer sol i mljeko te nadošli kvasac. Lagano mješamo u to dodavajući brašno, može se desiti da ide malo više brašna. Zavisi od vrste brašna. Mjesimo 10-15 min mješalicom spiralnom. Pokrijemo i pustimo da ostoji.

Kad tjesto nadođe razvaljati (ja podjelim na 2 loptice), premazem tjesto (izvorni recept) lagano masti skoro da se ne vidi, a ja to radim tučenim laganim bjelancem. Namažem nadjev i lagano zarolam. Pustim da se odmara jos 30-40 min na toplom (savjet ako se dizano tjesto previse diglo za vrijeme pečenja će se upasti, a ako je premalo dignuto popucat će).




Premazati umućenim žumancem i peći na 150 C oko 1 sat. Povremeno proćiriti al´ ne otvarati vrata. U nadjev od oraha ili maka ili rogača obavezno stavim na kraju tučeno bjelance, to je zato da nadjev bude ljepo sočan i mekan. Ja prakticiram tek sutra dan je rezati jer mora ona odležati i ohladiti se.

Nadjev: 200 g oraha, 4 žlice šećera, 1 vanil šećer, grožđice (prije potopljene u vrelu vodu 1 sat)

Malo limunove kore naribati, dodati malo cimeta i sve zapariti kuhanim mljekom koliko je potrebno da se dobije malo  gušća masa. U to dodamo malenu žličicu meda te doslovno 3 kapi ruma, ničeg previše da neki miris ne preuzme okus. To malo ostoji, pa u to kasnije dodam tučeni bjelanjak (od tog bjelanjka prije namažem lagano tjesto, a ostalo stavim u smjesu pazeći da mi nije pregusto ili prerijetko). Ako je gusto onda dodam jos malo mljeka. Zamotam roladu i pustim da  ponovo nadođe,  premažem čistim žumancem i stavim peći na 150 C 1 sat. Ako malo potamni ne smeta imaće kasnije ljep sjaj od žumanca.


Dopuna: Ljubica je bila tako ljubazna da mi pošalje fotografije kako izgleda kada ona priprema orahnjaču, tako da sada možete pogledati fotke iz prve ruke i kako je to kada majstorica napravi.:)   



Pogledajte samo kako je fino zamotana i lepo ispečena (kolaž gore), a evo kako izgleda u preseku, mmmmm (čini mi se da ću morati još da vežbam:))).



Moji utisci: sa ovim testom je vrlo lepo raditi, mekano je k´o duša i lako se oblikuje. Testo sam ručno zamesila, bojim se da moj "vremešni" ručni mikser ne bi baš izdržao15-tak minuta rada, sem toga volim da osetim testo pod prstima.:)

Mislim da ću naredni put testo prebaciti u nešto dublji pleh, čini mi se da je štrudlicama bilo previše "komotno" na plehu od rerne, pa su se malo više raširile, mada se niko od degustatora nije bunio.:) Kod mene se štrudla pekla nešto kraće, oko 40 minuta, ali već je bila fino rumena pa sam je izvadila ranije, a na pola pečenja sam stavila papir. Posebno mi se dopadaju rupice u testu, zapravo sva je nekako prozračna, mekana i fina.:)

Draga Ljubice, hvala puno još jednom na izuzetnom receptu, nadam se da će svi koji je budu pravili, uživati isto tako kao što smo i mi.:)



уторак, 21. октобар 2014.

Mala čajanka na blogu i peti rođendan :)


Ako ste se možda zapitali gde sam nestala ovih dana i povremeno virnuli na blog čekajući novi receptić, odmah ću vam reći - pripremala sam vam nešto fino jer ne puni se svaki dan pet godina... mislim, virtuelnih.:))))

I tako, dragi moji, evo nas već pet godina zajedno na ovom mestu.:) Razmišljala sam kako bih mogla da vas obradujem za sve ove godine lepog druženja, pa sam tako za tu posebnu priliku rešila da napravim jednu malu zbirku odabranih recepata.

U knjizi se nalazi petnaestak proverenih recepata za sitne kolače i slane zalogajčiće koje i vi sada lako možete napraviti u svakoj prilici. Moja preporuka je da ih poslužite uz omiljenu šoljicu čaja, kafe ili tople čokolade, onda najlepše prijaju. Zapravo, napravite ih kad god poželite da obradujete drage ljude oko sebe.:)

Knjižicu sa receptima možete prelistati na na sledećem linku.:)


Mali "sneak peek" u zbirku da vidite šta vas sve fino tamo čeka  (slika ispod). U knjižici su svoje mesto pronašli stari i novi recepti, tu su neki meni veoma dragi koje ćete možda prepoznati sa slika, a i novi će postepeno biti objavljeni na blogu. Uglavnom, trudila sam se da budu zastupljeni slatki i slani zalogajčići, mada su slatki, očekivano, uvek u većini:).


Za sada ne postoji mogućnost da se knjižica preuzme u pdf formatu, nažalost sajt na kome sam je radila ne pruža takvu opciju. Nadam da vam to neće smetati da je prelistate kad god poželite na ovom linku.:)


Do sledećeg posta, dragi moji, budite mi dobro i lepo se ušuškajte ovih dana, ne zaboravite da "uvek ima vremena za šoljicu čaja" sa prijateljima.:)

                                                                        (ilustracija)

четвртак, 16. октобар 2014.

Mak kocke


Jedan od onih izdašnih kolača koji se mogu brzo napraviti - mak kock(ic)e za sve ljubitelje maka u kolačima. Možete ih poslužiti kao zasebne kolače uz omiljenu šoljicu čaja, a ako ih iseckate na manje kockice vrlo lepo će se uklopiti sa drugim sitnim kolačima na tanjiru.:)

Mak kocke

Sastojci: 7 jaja, 250 g šećera, 250 g maslaca (ili 150 ml ulja), 100 g brašna, ½ kesice praška za pecivo, 250 g mlevenog maka, malo naribane limunove ili pomorandžine korice, 1 kašika ruma

Fil: 4-5 kašika pekmeza od višanja ili šljiva

Glazura: 150 ga čokolade, 4 kašike ulja, komadić maslaca

Priprema:

Umutite belanca u čvrst šam. Postepeno dodajte šećer, žumanca i sve ostale sastojke redom. Maslac rastopite na tihoj temperaturi, a brašno prethodno promešajte sa praškom za pecivom. Na kraju pažljivo umešajte mleveni mak. Možete dodati i malo suvog grožđa ako volite.

Smesu sipajte u veliki pleh od rerne obložen papirom za pečenje. Pecite na 200 C oko 20-tak minuta.
Sačekajte da se kora potpuno ohladi, pa je presecite na dva dela. Premažite prvu koru pekmezom, preko fila stavite drugu koru, a zatim sve prelijte glazurom od čokolade. Kad se čokolada stegne isecite na kocke željene veličine.


Ideje za još neke fine svečane kolačiće možete pronaći u najnovijem online izdanju magazina MEZZE (na str.96-105).

среда, 15. октобар 2014.

Krem čorba od celera


Danas je na meniju jedna fina, topla krem čorbicu od celera, kao stvorena za hladne jesenje dane. Recept je iz Velikog narodnog kuvara, autorke Spasenije Pate Marković, a isproban je u okviru nove blogerske igrice Patin petnaesti. Naime, svakog 15-tog u mesecu isprobaćemo po jedan novi recept iz ove lepe riznice starinskih recepata koji dobije najviše glasova. Igricu je osmislila naša Milkica sa bloga Mimi‘s Kingdom.

S obzirom da recepti u Velikom narodnom kuvaru nisu propraćeni slikama, ovo je odlična prilika da ih ilustrujemo i razmenimo utiske na našim blogovima. Pridružite nam se i pročitajte više o pravilima igrice na sledećem linku. Na slici ispod je originalni recept iz Velikog narodnog kuvara, a u nastavku je moja verzija ove ukusne čorbice.:)


Krem čorba od celera


Sastojci: 1 veća glavica celera, 1 crni luk, 1/2 praziluka, 1 veći krompir, so, biber, 2 dl kisele pavlake, 2 žumanca, 20 g maslaca, oko 1,5 dl vode, malo limunovog soka po želji

Priprema:

Na malo ulja i maslaca propržiti sitno cekani crni luk i beli deo praziluka. Celer oljuštiti i iseckati na sitne kockice, pa propržiti zajedno sa lukom. Dodati kockice krompira, pa sipati oko 1,5 l tople vode i sve kuvati oko pola sata.

Čorbicu procediti, kuvano povrće ispasirati viljuškom ili štapnim mikserom, pa sve ponovo sjediniti. Izmešati žumanca sa kiselom pavlakom, dodati malo vruće čorbice da se bolje razmuti, pa sve sipati u čorbicu koja lagamo vri. Isključiti ringlu i ostaviti još par trenutaka. Pre služenja posuti seckanim peršunom i servirati uz "zvezdice" od prepečenog hleba.

Napomena: u originalnom receptu, u čorbicu se mogu zakuvati knedlice od belanaca i brašna. Belanca se umute viljuškom u čvrstu penu, doda se brašno i vade se knedlice malom kašikom koje se potom zakuvaju u čorbici. Knedlice će prilično narasti, pa ih bolje napravite male.

Prijatno!:)



Utisci: raduje me što je upravo ovaj recept dobio većinu glasova jer veoma volim krem čorbice od povrća. Što se tiče same pripreme uglavnom sam se držala originalnog recepta. Izostavila sam jedino zapršku od maslaca i brašna jer je čorbica bila gusta baš koliko treba. Umesto knedlica napravila sam krutone od prepečenog hleba sa masalcem.

Čorbica nas je sve oduševila, divno je kremasta i ukusna, sigurno ću je ponovo uskoro praviti. Sve preporuke da isprobate ovaj lepi recept.:)



недеља, 12. октобар 2014.

Bakini tašci sa pekmezom


Ovo je jedan fini starinski recept koji mi je veoma drag - bakini tašci sa pekmezom. Baka nažalost nije više sa nama, ali od danas na blogu možete pronaći posebno izabrane recepte koji su obeleženi tagom iz bakine kuhinjeNa taj način želim da ih sačuvam za neke buduće generacije i da podelim lepe uspomene sa vama.:)

Sastojci: 350 g brašna, 1/4  kašičice soli, 1 jaje, oko 1,5 dl mlake vode, domaći pekmez od kajsija (gusto ukuvan), mrvice

Priprema:

Zamesiti testo od brašna, malo soli, jednog jajeta i vode. Testo treba da bude tvrđe kao za rezance. Pokriti i ostaviti da odmara desetak minuta, pa zatim razviti tanku pravougaonu koru.


Na jednu polovinu testa rasporediti male kupice pekmeza od kajsija (kao na slici). Prostor između njih premazati belancetom ili hladnom vodom, pa preklopiti drugom polovinom testa. Testo malo utapkati između "brežuljaka" da se bolje zalepi.

Reckavim točkićem iseći na kvadratiće. Zagrejati vodu sa malo soli u većem loncu, pa spuštati po nekoliko taškica da se kuvaju. Kuvati ih 10-15 minuta u kipućoj vodi dok ne isplivaju na površinu.


U međuvremenu, na maslacu ili ulju proopržiti hlebne mrvice (prezlu) da fino zarumeni. Kuvane taške spuštati na tanjir i posipati uprženim mrvicama. Po želji odgore staviti kašiku milerama da se fino rastopi. Poslužiti ih tople čim su gotove... prijatno!:)

Napomena: testo možete zamesiti i bez jaja ukoliko želite da napravite posnu verziju taški sa pekmezom.


Ako vam se dopao ovaj starinski receptić, pogledajte još neke fine recepte iz bakine kuhinje koji su  posebno označeni na blogu.:)

среда, 8. октобар 2014.

Svinjski file u finom umaku



Nešto konkretno i veoma ukusno što će vas sigurno ugrejati u ove hladne jesenje dane. Napravite brzo i jednostavno svinjski file (lungić) u finom umaku od senfa i belog vina ili, ako možda više volite, pripremite ga sa limunom i slaninicom. Kao prilog odlično se slaže sezonsko povrće ili salata. U nastavku pročitajte i par preporuka za ukusne jesenje poslastice.:)

Bon appétit!:)


Svinjski file u umaku od senfa i belog vina


Sastojci: 1 svinjski file (lungić), 1 manji crni luk, 1 dl belog vina, 1 kašičica senfa, biber u zrnu,  lovor, malo maslaca

Priprema:

Svinjski file isecite na manje komade, posolite i uvaljajte u brašno. Propržite ih na malo maslaca i ulja sa obe strane da fino zarumene, pa odložite na tanjir.

U istom tiganju propržiti sitno iseckan crni luk, dodajte biber i lovorov list. Sipajte belo vino i malo vode, pa vratite meso i ostavite da se dinsta na laganoj temperaturi oko dvadesetak minuta. Na kraju dodajte kašičicu senfa i još malo dinstajte, pa poslužite uz prilog od povrća.


Svinjski file sa limunom i slaninom


Sastojci: 1 svinsjki file (lungić), nekoliko šnitica slanine, 1 limun, 1 dl belog vina, so, biber, malo maslaca

Priprema:

Svinjski file isecite na manje komade, posolite i pobiberite. Na svaki stavite po šniticu slanine a preko toga kolutić neprskanog limuna, pa sve učvrstite čačkalicom. Propržite kratko sa obe strane na zagrejanom ulju i maslacu, zatim dodajte belo vino i dinstajte dok meso ne omekša.

Poslužite uz kuvani krompir ili pirinač i sve prelijte umakom koji je ostao u tiganju. Prijatno!:)


Jesenje poslastice

Da se malo zasladimo na kraju ručka - na linkovima ispod slike pronađite vaš omiljeni jesenji receptić.:)


1. Kolač sa grožđem
2. Mafini sa bundevom
3. Kesten rolat
4. Kuglof od jabuka
5. Bombice od dunja

понедељак, 6. октобар 2014.

Kajzerice sa čokoladom i lešnicima


Kad je napolju hladno i tmurno, kao danas, ništa ne prija lepše od toplog domaćeg peciva koje celu kuću ispuni slatkastim mirisom. Ovog jutra vam kuckam recepte za kajzerice sa čokoladom, lešnicima i suvim grožđem. Nama su se dopale obe varijante.:)

Možete čak napraviti jednu smesu i podeliti na pola, pa u jedan deo dodati čokoladu a u drugi lešnike. Preporučujem da isprobate oba recepta, pa da utvrdite koji vam se više sviđa.:))


Kajzerice sa čokoladom


Sastojci (za 6 kajzerica): 500 g crnog brašna, 20 g svežeg kvasca, 1 ravna kašičica soli, 2 kašike šećera, 1 uvrh puna kašika kakaa, 100 g rastopljene čokolade, 3 kašike ulja, oko 150 ml mlake vode, 50 g seckane čokolade

Priprema:

Razmutiti kvasac u pola šolje tople vode sa kašičicom šećera i brašna. Ostaviti na toplom da se aktivira. Čokoladu rastopiti na laganoj temperaturi sa malo ulja. U dubljoj posudi izmešati brašno, kakao, šećer i so. Dodati pripremljeni kvasac, rastopljenu čokoladu i sa mlakom vodom zamesiti glatko testo. Na kraju dodati i kockice seckane čokolade i još malo mesiti. Testo pokriti i ostaviti da odmara 15-tak minuta.


Zatim, testo podeliti na 6 delova i oblikovati loptice. Poređati na pleh i ostaviti da odmaraju još 15 minuta dok se rerna zagreje. Pre pečenja kajzerice premazati mlekom i peći na 180 C oko 20 minuta. Poslužiti ih tople za doručak uz čašu svežeg mleka.:)

Napomena: Kod Tine sam nedavno videla jedan lepi receptić za čokoladni hlepčić, pa pogledajte kako je to ona radila.:)


Kajzerice sa lešnikom i suvim grožđem


Sastojci (za 6 kajzerica): 500 g crnog brašna, 20 g svežeg kvasca, 1 ravna kašičica soli, 2 kašike šećera, 100 g krupno mlevenih pečenih lešnika, 100 g suvog grožđa, 50 ml ulja, oko 200 ml mleka ili vode + 1 jaje za premazivanje

Priprema:

Razmuti kvasac u pola šolje toplog mleka sa malo šećera i brašna. Ostaviti na toplom da kvasac nadođe. Izmešati brašno, so i šećer, dodati ulje, krupno mlevene lešnike i suvo grožđe. Sa mlakim mlekom zamesiti testo koje se ne lepi za ruke. Ostaviti da odmara 15-tak minuta.

Testo podeliti na 6 loptica i poređati na pleh. Ostaviti da odmaraju još 15 minuta dok se rerna zagreje. Pre pečenje, kajzerice zaseći u vidu krsta i premazati umućenim jajetom ili mlekom. Peći na 180 C oko 20 minuta dok ne postanu zlatno rumene. 

Poslužiti ih tople za doručak uz maslac i fini domaći pekmez. Ako slučajno preostanu, mogu se iseći na tanke šnitice i malo tostirati, pa će biti poput finih čajnih keksića.

Prijatno grickanje... želim vam lep početak nove sedmice!:)) 

петак, 3. октобар 2014.

Ružice sa medom


Dragi moji, želim da vas počastim ovim finim ružicama i da sa vama podelim neke lepe novosti.:) Mada verujem da svi koji pratite ovaj blog i znate me sa Coolinarike, već ste upoznati sa lepom praksom da se na cool stranicama, s vremena na vreme, predstave i blogovi članica. Pa eto, ako vas zanima možete pročitati nešto više o tome na ovom linku (nadam se da se ružice neće dotle ohladiti.:)

Lepo iskoristite današnji dan i želim vam svima prijatan vikend! p.s. možda uhvatite i nekog leptirića u kadru dok odmara na toplom jesenjem suncu.:)


Sastojci: 450 g mekog brašna, 20 g svežeg kvasca, 2 dl mleka, 1 ravna kašičica soli, 2 kašike šećera, 50 g maslaca, 1 jaje, malo naribane limunove korice, 2 kašike meda za premazivanje

Priprema:

Razmutiti kvasac u pola šolje toplog mleka sa kašičicom šećera i brašna. Ostaviti na toplom da ispuni šolju.

U međuvremenu izmešati brašno, so, šećer i naribanu limunovu koricu. Dodati pripremljeni kvasac, jaje, rastopljeni maslac i sa mlakim mlekom zamesiti srednje meko testo. Pokriti testo i ostaviti da odmara 15 minuta.


Testo rastanjiti na 0,5 cm debljine i okruglom modlicom izvaditi 24 kruga prečnika oko 8 cm. Krugove staviti u niz tako da se malkice preklapaju (kao na slici), pa zamotati rolnicu. Oštrim nožem preseći na pola tako da dobijemo dve ružice (ne treba da budu prevelike da se ne bi deformisale prilikom pečenja).

Kalup za mafine premazati rastopljenim maslacem i poređati ružice. Ostaviti da odmaraju još 15-20 minuta dok se rerna zagreje. Peći na 180 C oko 20 minuta dok fino ne zarumene. Gotove ružice izvaditi iz kalupa i premazati medom koji smo razredili sa malo tople vode. Poslužiti ujutru za doručak uz šoljicu tople kafe... prijatno grickanje!:)

originalni receptić:)


I dok možda ovog jutra pijete kaficu ili čaj, zavirite u novi broj magazina MEZZE i prelistajte šta smo vam sve fino pripremile za ove tople jesenje dane.:)


среда, 1. октобар 2014.

Recepti sa preporukom



Danas će biti puuuno sličica i linkova za neke fine isprobane recepte dragih koleginica blogerica. Ako vam se nešto posebno dopadne, samo kliknite na link u tekstu ili na naslov iznad slike da pogledate originalni recept. Prošlo je skoro šest meseci od kad sam objavila poslednji zbirni post, pa se u međuvremenu skupio popriličan broj isprobanih recepata koje vam najtoplije preporučujem.:)

Da krenemo prvo od ovih ukusnih kineskih prolećnih rolnica (fotka iznad) koje sam isprobala  u okviru blogerske igrice KuVarijacije. Recept je sa Jeleninog bloga Food for thought i ovde ga neću kuckati, zato skoknite do Jelene i pogledajte sve fotografije pripreme, a ovde samo par fotkica za inspiraciju.:))


Prolećne rolnice volim, čak imam sličan recept na blogu, ali sam želela da ih napravim i po Jeleninom receptu, mogu vam reći da su odlične!:))

Pravila sam ih u vege verziji, sa puno povrća, koristila sam crni luk i praziluk, šargarepu i dosta ljubičastog kupusa. Nisam trenutno imala brokoli ali zvuči prilično interesantno i svakako ću isprobaću sledeći put.

Samo par napomena ako se odlučite da napravite prolećne rolnice: zamotajte prvo sve rolnice i tek onda ih pržite. Samo prženje vrlo brzo ide, pa će vam umnogome olakašati posao ako ih već unapred imate pripremljene na tanjiru.


Ako možda budete u prilici da nabavite pirinčane kore (izgledaju poput velike tanke LP ploče, gotovo su prozirne bele boje), isprobajte obavezno rolnice sa njima. Kore prethodno na kratko potopite u hladnu vodu da omekšaju, a za autentičan azijski šmek u nadev dodajte malo sušenih pečuraka i tankih kineskih rezanaca, a i po koji račić će se fino uklopiti. :)

Preporučujem vam da posetite i  kuću začina Ruzmarin koju vodi naša Milica, mislim da sam upravo kod nje videla u ponudi pirinčane kore a možda nabavite još neke mirisne začine.:)

A sada recepti koje vam preporučujem od srca - nama su se jako dopali, a neke smo čak par puta i  "reprizirali".:)))



Brza kafanska pogača


Suzanini recepti su uvek provereni i dobri, a ova pogača je zaista spas kada vam zatreba brzo neko pecivo u kući. Uključite odmah rernu ia zamesite testo, a vi možete i nešto drugo raditi dok se pogača peče, recimo sasvim je dovoljno vremena da se napravi neki ukusan namaz.;) Pogledajte originalni recept kod Suzyce na blogu Taste of life.:)

Paprike punjene krompirom


Ovaj recept mi se dopao na prvi pogled kad sam ga ugledala kod naše Vrtaljice. Probala sam već ranije paprike punjene pirinčem (kada baka napravi suve paprike za posnu slavu), ali ih još nikada nisam probala u kombinaciji sa krompirom. I mogu vam reći da su nam se jako dopale, čak i chefu koji nije baš ljubitelj paprika.:)

Ovaj recept ću definitivno ponoviti, držala sam se Snježinog uputstva i možda su se samo za mrvicu duže pekle jer sam želela da baš fino zarumene odgore. Dodala sam i malo seckanog praziluka koji se fino snašao u društvu sa svojim "rođakom" crnim lukom, pirinćem i naribanim krompirom - jedno jednostavno ali preukusno jelo, za čistu 10+!:)))

Pão de Queijo



Ove brazilske bombice su prava mala napast.:)) Napravljene su sa brašnom od tapioke koje po teksturi veoma podseća na gustin, a ima i naribanog kačkavalja u testu (to su te "džombice" koje su iscurile:). Veoma su neobične i ukusne, radila sam ih po receptu sa Jeleninog bloga A kingdom for a cake.:)

Pošto je kod nas problem nabaviti brašno od tapioke (meni je stiglo u jednoj preslatkoj kutijici:), možete ih napraviti i sa običnim brašnom koje ste izmešali sa gustinom (skorbnim brašnom) i biće isto tako dobre.:)



 Domaće mekane kiflice 


Po receptu drage Marik sa Coolinarike.:) Kod ovih kiflica me je pre svega privukao način pripreme (testo se premazuje masnoćom i mota u oblik puža:) Veoma su ukusne, mekane i lisnate, a kod nas na stolu su se našle obe verzije - slatke i slane.:)


Ukućani još ne mogu da utvrde sa sigurnošću koja verzija im se više sviđa, tako da će verovatno morati da se repriziraju više puta.:)))) Sve preporuke za ovaj fini receptić!


Kolač sa tikvicama, mirisom limuna i meda


Ovaj fini Brankin kolač je bio pravo iznenađenje.:) Sve nas je oduševio na prvi zalogaj, veoma sočan sa divnim mirisom limuna i diskretnom aromom meda, ma gotovo da sam mogla da osetim i miris mora kao što autorka sugeriše.

Moj kolačić je ispao nešto tanji jer sam ga pravila bez praška ze pecivo (kesica obično misteriozno iščezne kad vam najviše treba:), ali obećavam uskoro reprizu sve po receptu.:) Iako možda nije puno narastao, nama je bio veoma ukusan i još onako topao je brzzzzo nestao.:))) Na Brankinom blogu Home made by B pročitajte kompletan receptić i svakako ga napravite u sezoni tikvica.:))




Ovo su prve tulumbe koje sam napravila u životu.:) Za proverene recept nema boljeg mesta od Majinog bloga Cooks and bakes,  pa ako i vi možda razmišljate da li (i kako:) da ih napravite, pogledajte obavezno receptić i detaljno uputstvo na Majinom blogu - garantujem vam da će vam uspeti od prve!

Majo, hvala puno na odličnom receptu u ime mojih ukućana i komšija, mogu ti samo reći da je recept odmah podeljen u par primeraka i sigurno ga neću menjati!:)))




Ovaj kolačić sam samo jednom davno pravila, pa kad ga je Tamara objavila (sve sa neodoljivim "zebrastim" prugicama:) rešila sam da ga obnovim gradivo.:) A kolač je zaista fin i lagan za pripremu, mekan je i poziva na "repete" sve dok na tanjiru ne ostanu samo mrvice.:)

Kada ga budete radili, obavezno na sredinu naizmenično stavljajte po par kašika od svakog fila da bi "zebrasti" uzorak bio lep i izražajan. Pogledajte ceo recept na Tamarinom blogu What‘s for dessert
i možda već sutra obradujte ukućane.:)



Griz štrudla sa višnjama


Još jedan fini recept sa Snježinog bloga Vrtaljica - Griz štrudla sa višnjama (ali može isto biti i sa trešnjama, jabukama, grožđem itd.:)  Sa ovim receptom nema greške, a rezultat je uvek odličan. Sama štrudla je veoma izdašna, pa je lepo napraviti više različitih kombinacija. Recimo, u jedan deo se umesto voća može dodati i slatki mrvljeni sir zamirisan limunom i vanilom.

Fil od sira se odlično slaže sa svežim i suvim grožđem (pobacajte malo odgore), a i seckane breskve su baš fini par.:) Ovog puta imam samo fotkice štrudle sa višnjama koje sam pravila pre par meseci, tako da ćete ovu drugu kombinaciju morati da mi verujete na reč a još bolje da sami isprobate.:)