субота, 31. јануар 2015.

KuVarijacije: Svetosavske perece


Verujem da ćemo vas danas zatrpati sličicama pereca na našim blogovima.:) Ovog meseca smo, u okviru blogerske igrice KuVarijacije, pravili upravo Svetosavske perece po receptu naše drage Jafi sa bloga Kuhinjske čarolije.

Pravila sam ih još početkom meseca i nestale su u istom danu. tolo ih preporučujem za probu jer su veoma ukusne i lagane za pravljenje. Možete se čak igrati sa testom i praviti razne druge oblike, venčiće, štapiče i sl. U nastavku pročitajte originalni recept i utiske na kraju.:)


Sastojci: 500 g mekog brašna, 300 g oštrog brašna, 40 g svežeg kvasca, 1 kašičica soli, 2 dl mleka, 2 dl vode, 1 dl ulja + 1 jaje za premazivanje

Slani preliv: 3 kašike brašna, 1 kašika soli, malo hladne vode

Priprema:

Razmutiti kvasac u pola šolje toplog mleka sa kašičicom šećera i brašna. Ostaviti na toplom da nadodje. U dubljoj posudi izmešati obe vrste brašna i so, dodati pripremljeni kvasac, ulje i sa toplim mlekom/vodom zamesiti fino testo koje se ne lepi za ruke. Po potrebi dodati još malkice brašna. Ostaviti na toplom pola sata da se udvostruči.


Odvajati manje komadiće testa, rastanjiti prstima u dugačak štapić a zatim oblikovati perece. Što su tanji štapići, perece će lepše izgledati. Poređati ih na pleh i ostaviti još desetak minuta da stoje dok se rerna zagreje. Pre pečenja premazati umućenim jajetom i peći na 200 C oko 15-tak minuta.

Pri kraju pečenja, čim perece dobiju lepu boju, izvaditi ih iz rerne i preliti slanim prelivom. Vratiti u rernu još par minuta da se fino zarumene a preliv osuši. Prijatno grickanje!:)

Napomena: Jafi napominje da ih možete napraviti i u posnoj varijanti (bez mleka i jaja), a fine su i u integralnoj verziji.


 Moji utisci: recept mi se veoma dopao, testo je fino i lako se oblikuje. Stavila sam nešto manje tečnosti jer je testo bilo već dovoljno mekano, ali to zavisi od vrste brašna. Na početku nisam mogla baš dobro da procenim koliko dugačke štapiće treba da pravim, pa mi je prva tura perece ispala malo "buckastija" i njih smo prve poručkali.:)

Štapići treba da budu tanki kao olovčice i slobodno napravite veće perece, testo se onda neće spojiti prilikom pečenja. Možda ih neće stati puno odjednom u pleh (po 6-8 komada), ali se kratko peku i brzo ćete ih ispeći u nekoliko tura (druga tura je ispala već puuuno bolja:).

Od jednog dela testa sam napravila i venčiće i posula ih susamom, lepo su se uklopili. Testo rastanjite u dugački štapić i presavijte na pola, pa onda jednostavno upletite oba kraja i spojite u krug. Možete praviti i dugačke štapiće (poput onih koji se prodaju u pekarama), testo samo rastanjite u pravougaonu koru i zamotajte u dugačku kiflicu. Pred kraj pečenja isto ih poprskajte slanim restvorom i vratite da se još malo peku.

Draga Jafi, hvala puno na sjajnom receptu, sigurno ću ih praviti još puno puta, tople preporuke!:)))


среда, 28. јануар 2015.

Hlepčići sa kikirikijem



Ovi ukusni hlepčići sa kikirikijem su napravljeni po receptu naše drage Brankal sa Coolinarike. Čini mi se da po ovom kišnom i tmurnom vremenu nekako najlepše prijaju domaća peciva, naročito kad su napravljena sa zanimljivim sastojcima.

Na Coolinarici možete pročitati originalni recept , a ovde je isproban od pola mere sa nekim manjim izmenama. Toplo ih preporučujem za probu.:)


Sastojci (za 6 komada): 400 g brašna,  20 g svežeg kvasca, 1 kašičica soli, 100 g pečenog slanog kikirikija (grubo samlevenog), 1 mala kafena šoljica ulja (75 ml), oko 200 ml vode

Priprema:

Kvasac razmutite u pola šolje tople vode sa kašičicom šećera i brašna. Poklopite i ostavite na toplom da se kvasac aktivira.

U dubljoj posudi izmešajte brašno i so, dodajte pripremljeni kvasac, grubo samleveni kikiriki i šoljicu ulja, pa toplom vodom zamesite srednje meko testo. Pokrijte i ostavite pola sata da se udvostuči.


Testo podelite na 6 delova i oblikujte jufkice. Poređajte na pleh i ostavite da još malo odmaraju dok se rerna zagreje. Pre pečenja, hlepčiće "ištipkajte" kuhinjskim makazama, premažite sa malo mleka i po želji pospite seckanim pečenim kikrikijem.  Pecite ih na 200 C oko 25-30 minuta dok fino na zarumene.

Pečene hlepčiće poprskajte vodom i pokrijte krpom, ostavite ih tako 10-tak minuta pre nego što ih poslužite.

Prijatno grickanje!:)

Napomena: Brankal savetuje da ove hlepčiće poslužite uz neki fini namaz sa aromom belog luka.:)


Dodatak: ako želite da sami ispečete sirovi kikiriki, to možete učiniti na sledeći način - sirovi kikiriki u tankoj ljusci oprerite i posolite po ukusu (ako vam treba neslani kikiriki, jednostavo preskočite ovaj korak).

Sve dobro promešajte i ravnomerno rasporedite na pleh od rerne u jednom sloju. Pecite na 150 C oko 20-tak minuta uz povremeno mešanje. Tako pripremljen kikiriki možete koristiti za grickanje ili ga oljuštiti i napraviti domaći kikiriki maslac.:)

субота, 24. јануар 2015.

Gurmanske sarme


Predlog za sutrašnji nedeljni ručak (a i za narednih nekoliko dana:), baš sam raspoložena za nešto ovako.:) Sarme su inače omiljene zimsko jelo na ovim prostorima, mi ih ne pravimo baš tako često, možda jednom do dva puta tokom zime, ali onda imamo spremljen ručak za nekoliko dana. Obavezno treba staviti i neko parčence suvog mesa ili malo slaninice, onda su posebno ukusne.:)

Ako ostanu mogu se lepo zamrznuti, pa izvaditi posle nekog vremena kad ih se ponovo uželimo. Veoma je rasprostranjeno uverenje da sarme postaju sve ukusnije kako im se proprocionalno smanjuje broj u loncu, a vama jedino preostaje da to proverite.:))) 


Sastojci: 1 srednja glavica kiselog kupusa (oko 1,5 kg), 500 g mlevenog mesa, 1 veći crni luk, 1 kafena šoljica pirinča, so, biber, 1 jaje + 100 g mesnate slanine, oko 200 g suvog mesa ( npr. suva rebra), 1-2 kašičice mlevene paprika, 1 list lovora, voda

Priprema:

Pripremite prvo nadev: na malo ulja propržite sitno seckani crni luk, pa kad postane staklast dodajte mleveno meso. Posolite i pobiberite po ukusu i sve dinstajte 15-tak minuta (sarme možete pripremati i sa svežim mesom, mada mi vise volimo kada se meso prethodno proprži). Na kraju dodajte malo pirinča i pomerite sve sa ringle da se nadev prohladi. Na kraju dodajte kašičicu mlevene začinske paprike (nadev će imati lepu boju i pikantniji ukus) i jedno jaje će sve lepo povezati.


Pažljivo odvojite lepe i cele listove za sarme (ostavite jedan veći za pokrivanje), a sredinu i manje listove koji iseckajte i  složite na dno lonca. Na svaki list kupusa stavite po kašiku fila (ako je list veliki, možete ga preseći na pola), malo preklopite ivice malo prema unutra da fil ne iscuri, pa sve zamotajte u sarmicu.

Sarmice ređajte u lonac, jednu do druge, a između njih “ušuškajte” slaninu i suva rebra. Kad složite prvi red sarmi, slobodno krenite da ređate drugi red preko onih prvih (neće se uopšte buniti:).


Na kraju, sve prekrijte jednim većim listom kupusa i sipajte vode koliko je potrebno da potpuno prekrije sarme. Poklopite ih i kuvajte na laganoj temperaturi oko 2 h da fino omekšaju. 

Pri kraju kuvanja, zagrejete 2 kašike ulja u šerpici i dodajte 1 kašičicu mlevene paprike, brzo promešajte da fino zamiriše, pa sipajte preko sarmi da dobiju lepu boju i aromu. Poslužite ih dok su fino tople uz domaći hleb ili pogaču.

Prijatno!:)

Napomena: sarme se mogu pripremati i u rerni, kada sve nafilujete stavite ih u rernu i pecite prvo poklopljene oko pola sata, a zatim otkrijte i pecite dalje dok fino ne porumene i omekšaju.


Recept je objavljen prošle godine u januarskom broju magazina MEZZE.:)

среда, 21. јануар 2015.

Slatki uštipci od sira



Da li ste raspoloženi za slatke uštipke sa sirom sa mirisom limuna? Recept nam dolazi iz Ljubicine kuhinje, fino su i zgodno posluženje za iznenadne goste, ali i za vrlo gladne ukućane. Nekako ovakvi recepti najlepše prijaju u zimsko vreme kada nam treba nešto toplo i ukusno (mada je današnji dan više nalik proleću:).

Veliko hvala Ljubici na svim divnim receptima koje je poslala i koji su, već skoro dva meseca, omiljeni, isprobavani i prisutni na ovom blogu.:)

Slatki uštipci sa sirom


Sastojci: 50 dag svežeg mekog sira, 15 dag brašna, 1/2 vrećice praška za pecivo, 5 dag maslaca, 1 žlica šećera, 1 vanilin šećer, 2 jaja, naribana limunova korica, prstohvat soli, ulje za prženje

Priprema:

Promijesajte 15 dag brašna sa pola vrećice praška za pecivo i na vrh noža soli. U drugoj posudi pjenasto izmjesajte 5 dag omekšalog maslaca sa žlicom šećera i jednim vanilin šećerom, dodavajući jedno po jedno jaje. Na koncu umiješajte limunovu koricu. Uspite brašno, a zatim dodajte pola kilograma ocijeđenog sviježeg mekog  sira. Dobro izmješajte i ostavite 10 minuta. 

Smjesu vadite vlažnom žlicicom i pržite poput fritula u većoj količini dobro zagrijanog ulja. Kada uštipci dobiju ljepu boju, odložite ih na upijajući papir i pospite ih šećerom u prahu.  

Napomena: ako volite u smesu možete dodati i šaku grožđica namočenih u rumu.


Moji utisci: recept sam pravila od pola mere i dobila pun tanjir vrućih uštipaka.:) Za nas dvoje i više nego dovoljno, a i komšije su čak isprobale. Koristila sam sveži mrvljeni sir (nego ga zove još i švapski ili mađarski), ali može poslužiti i neki drugi koji najčešće koristite za kolače, slatke palačinke i sl. Pazite samo da sir ne bude previše slan jer nije baš zgodno ako budete grickali slatko-slane uštipke.:)

Uštipke možete vaditi malom kašičicom koju, pre svakog novog prženja, na kratko zaronite u vruće ulje. Uštipke je najlepše grickati domah kad su isprženi i još fino topli, zato ih napravite onoliko koliko mislite da će se odmah poručkatia, mada će dobro doći i neki slatki zalogajčići kad se malo ohlade.:)


Ako ste ljubitelji ovakvih zalogajčića, u nastavku možete pogledati još nekoliko sličnih recepata (neki od njih su isprobani sa blogova dragih koleginica food blogerica):


1. Krofne (sa bloga Bite my cake) - nama omiljene, odličan Tamarin recept:)
2. Listići (po starom bakinom receptu)
3. Lukumadosi  - grčke krofnice u sirupu od meda, posute cimetom i seckanim orasima
4. Kroštule  - po Agatinom receptu sa Coolinarike, isprobane na jednom lepom druženju na Adi:)
5. Brze krofnice - brze i fine, testo se pravi sa jogurtom
6. Lokumi (sa bloga Kuhinja zaposlene žene) - ukusni slani zalogajčići za užinu ili večeru:)

недеља, 18. јануар 2015.

Pekmez od bundeve



Možda još uvek imate parčence bundeve u ostavi, a može se još tu i tamo naći na tezgama na pijaci, taman da napravite ovaj fini pekmez. Recept je naravno Ljubicin, što znači da je proveren i od srca vam preporučujem za probu. Ove godine sam prvi put pravila pekmez od bundeve i sada se pitam zašto nisam i ranije, dogodine sigurno pravim duplu meru.:)

Pekmez od bundeve
(originalni Ljubicin recept)

 Sastojci:

1 bundeva (oko 1 kg)
4 naranče
1 limun
60 dag smeđeg šećera
2 mahune vanilije

Priprema:

Ogulite  i očistite bundevu, pa narežite na kocke. Iscijedite sok iz naranči i limuna sa kojeg najprije naribate koricu. Mahune vanilije uzdužno prorežite. Zalijte bundevu sokom agruma, dodajte vaniliju i limunovu koricu, pa pospite šećerom. Zalijte sa 1 dl vode i ostavite odleži 2 sata. 

Zatim pristavite i kad provrije smanjite temperaturu, pa kuhajte miješajući. Provjerite je li pekmez gotov tako da malo kapnete na rashlađeni tanjurić, ako se stvrdne u kuglicu gotov je - u spurotnom produžite. Izvadite vaniliju i narežete je, pa rasporedite u zagrejane staklenke. Dodajte po malo kipući pekmez. Odmah pokrijte celofanom namočenom u alkohol. Zavežite.


Moji utisci: kad probate kašičicu ovog pekmeza, prvo što ćete osetiti je divna aroma naranče i vrlo prijatan, osvežavajući ukus citrusa. Na bundevu nećete ni pomisliti (osim naravno, ako niste sami pravili pekmez, tako da  znate od čega je:), ona će dati samo jednu lepu baršunastu teksturu koja će fino povezati sve ostale  sastojke.

Pekmez sam pravila od 3/4 mere (toliko sam imala iseckane bundeve u zamrzivaču) i dobila sam dve manje teglice koje možete videti na slici. Ako ne računam vreme odmaranja (dok bundeva ne pusti sok), samo kuvanje pekmeza ne traje duže od 30 minuta. Sledeće godine planiram da napravim barem duplu meru i već sam zamislila kiflice i razno pecivo napunjeno ovim finim pekmezom - najtoplije ga preporučujem za probu.:)

U najavi: sledeći put ćemo praviti ukusne slatke uštipke sa sirom koji se odlično slažu sa pekmezom od bundeve.:)


четвртак, 15. јануар 2015.

Torta od pomorandže


Već neko vreme, svakog petnaestog u mesecu isprobavamo novi recept iz Velikog narodnog kuvara u okviru blogerske igrice Patin petnaesti koju je osmislila naša Mimi  iz Mimi‘s Kingdom. Ovog puta najveći broj glasova, od tri ponuđena recepta, dobila je Torta od pomorandže. Kao što znate, u Patinom kuvaru nema fotografija i ne možemo uporediti to što napravimo, često je postupak pripreme šturo objašnjen pa je sve utoliko veći izazov za pravljenje.

Na sledećem linku možete pročitati originalni recept (verzija za štampu), a u nastavku sledi moja nešto izmenjena verzija tortice. Pravila sam je u malom kalupu (prečnika 18 cm), a umesto badema koristila sam orahe jer se oni fino slažu sa pomorandžom. Sem toga, sok od pomorandže nisam stavljala u smesu za korice, već sam ih samo poprskala kad su se ispekle. Na kraju sam se odlučila za dekoraciju od čokolade.:)


Torta od pomorandže


Sastojci (za tortu prečnika 18 cm): 4 jaja, 4 kašike šećera, 100 g mlevenih oraha (badema ili lešnika), 1 ravna kašika brašna, sok i korica 1/2 naribane pomorandže

Fil: 125 g maslaca, 125 g šećera u prahu, 80 g čokolade, 1 jaje

Dekoracija: 200 g čokolade (za "ogradicu" i mrvice)

Priprema:

Umutiti četiri belanca u čvrst šam uz postepeno dodavanje šećera. Dodati jedno po jedno žumance, pa na zatim pažljivo umešati mlevene orahe (bademe ili lešnike) i ravnu kašiku brašna. Na kraju dodati i pola naribane korice neprskane pomorandže. 

Kalup za tortu (prečnika 18 cm) obložiti papirom za pečenje, pa sipati 1/3 smese (oko 150 g). Peći na 180 C oko 12-15 minuta dok se ivice kore ne odvoje od pleha. Pečenu koru izvaditi iz kalupa, pa na isti način ispeći još dve korice. 

Možete celu smesu sipati odjednom, pa kad se ispeče i ohladiti i iseći na tri korice. Meni je nekako lepše kada svaku koricu pečem posebno, onda budu sve jednake. Gotove korice porpskati sokom od pomorandže.


Dok se korice peku, napraviti fil: umutiti penasto maslac sa šećerom u prahu. Dodati žumance i rastopljenu čokoladu. Belance umutiti u čvrst šam i na kraju pažljivo umešati u smesu. Sve fino izjednačiti.

Korice premazati pripremljenim filom, kao i celu tortu sa svih strana. Po želji tortu preliti glazurom od čokolade ili napraviti čokoladnu "ogradicu" i mrvice.

Dekoracija: rastopiti 100 g čokolade na laganoj temperaturi, pa namazati u tankom sloju preko papira za pečenje. Sačekati da se malo ohladi i pre nego što se čokolada sasvim stegne iseći na pravougaonike željene veličine (izmeriti prethodno visinu torte da bi se pločice lepo uklopile - kod mene su bile dimenzija 5,5 x 4 cm).

Čokoladne pločice poređati na bočnu stranu torte tako da se malo preklapaju. Ako je potrebno učvrstiti ih sa malo rastopljene čokolade. Za dodatnu sigurnost sve uvezati sa širokom ukrasnom mašnom. Na kraju oštrim nožem nastrugati čokoladu i posuti obilno po vrhu.



недеља, 11. јануар 2015.

Carski venac


Neki put volim da pogledam emisiju La prova del cuoco na Rai Uno, mada ne pratim baš redovno već kad imam vremena. Ovaj recept su prikazali u subotu i veoma mi se dopao, nisam gledala baš sasvim od početka tako da ne znam kakvo su testo koristili, ali pretpostavljam da u obzir može doći bilo koje klasično testo za pogaču ili neko slično.

Testo je bilo improvizacija i pokazalo se uspešno, tako da ovaj recept delim odmah sa vama. Ako vam se dopadne, možete stići da isprobate već za večeru.:)


Sastojci: 500 g brašna, 40 g svežeg kvasca, 100 g krem sira, 80 g maslaca, oko 2 dl mleka, 1 kašičica soli, 1 jaje + 1 žumance za premazivanje

Nadev: 350 g crnog luka, 150 g pancete, 100 g kačkavalja + 50 g seckanih oraha (po želji)

Priprema:

Razmutiti kvasac u pola šolje toplog mleka sa kašičicom šećera i brašna. Ostaviti na toplom desetak minuta da se aktivira.

U dubljoj posudi izmešati brašno i so, dodati pripremljen kvasac, krem sir, rastopljeni maslac, jaje i sa preostalim toplim mlekom zamesiti srednje mekano testo. Po potrebi dodati još malkice brašna da se ne lepi za ruke. Pokriti i ostaviti da odmara 30 minuta.

Za to vreme pripremiti nadev: crni luk iseći na rebarca i propržiti na ulju da postane staklast. Pancetu iseći na trakice, a kačkavalj na sitne kockice. U emisiji su stavljali i seckane orahe, ali ih nisam koristila.

Testo razviti u pravougaonu koru (otprilike 50x25 cm). Duž jedne ivice rasporediti pripremljeni luk, posuti zatim seckanom pancetom i kockicama sira. Možete dodati i malo seckanih oraha ako volite.


Testo zamotajte u rolat ali ne sasvim do kraja, ostavite slobodno 10 cm testa (kao na slici). Zatim zasecite na 4 dela i prebacite isečene krajeve preko rolata. Sve pažljivo prenesite u podmazan kalup. Pazite da se preklopljeni krajevi testa nađu spolja (da bi kasnije mogli da ih prebacimo preko ivice).


Sada razmotajte preklopljene krajeve testa i prebacite ih preko ivice kalupa. Svaki od 4 dela koji ste prebacili, zasecite kuhinjskim makazama na 5 mesta da biste dobili po 6 trakica. Napravite male pletenice tako što ćete po 3 trakice uplesti u jednu pletenicu, pa ih zatim sve prebacite preko rolata. Na kraju ćete imati 8 dekorativnih pletenica na vrhu rolata. Ostavite da se odmara 15-tak minuta dok se rerna zagreje.


Pre pečenja premažite venac žumancetom umućenim sa malo mleka. Odgore možete staviti i nekoliko polovina jezgri oraha kao dekoraciju.  Pecite na 200 C oko 40-45 minuta da fino zarumeni.

Na pola pečenja proverite venac i po potrebi stavite odgore papir za pečenje da ne izgori previše. Ostavite da se malo pohladi u kalupu, a zatim pažljivo prebacite na tanjir. Poslužite toplo za doručak ili večeru.  Prijatno!:)

p.s. originalni receptić i ceo postupak pripreme možete pogledati na video snimku emisije (recept počinje na 15:21)... hvala puno Vanjuški na linku.:)


Napomena: ukoliko nemate odgovarajući kalup za venac, testo slobodno pecite u okruglom kalupu za tortu (prečnika 26 cm) a na sredinu stavite manju šoljicu obloženu alu folijom (može poslužiti i okrugli karton od kuhinjskog papira, samo ga isecite na željenu veličinu). Venac možete ispeći i u kalupu za kuglof.


Testo možete puniti i nekim drugim slanim nadevom po želji, recimo sa pečurkama, sirom, mlevenim mesom, povrćem, i sl., a verujem da bi bio ukusan i u slatkoj varijanti, možda sa filom od oraha/lešnika ili nafilovan nutelom. Testo takođe može biti po vašem izboru.:)


среда, 7. јануар 2015.

Pandoro


Pandoro (Pan d‘oro) je tradicionalni italijanski božićni kolač koji ima karakterističan osmougaoni oblik. Služi se posut šećerom u prahu kako bi podsećao na snežne vrhove italijanskih Alpa. (izvor)

Recept sam dobila od moje drage Ljubice (već znate da su njeni recepti uvek provereni i dobri), pa sam želela da ga napravim upravo za Božić. Ukusom i teksturom veoma podseća na kuglof, nije previše sladak, i idealan je za grickanje uz šoljicu toplog čaja dok napolju padaju snežne pahuljice.

Ovim kolačićem želim svima koji dana slave Božić, srećan praznik Hristovog rođenja, provedete ga u radosti i miru sa vašim najdražima.:)

p.s. za novi lepi zimski motiv na zaglavlju zadužen je, kao i uvek, Nenno .:)


Pandoro (originalni Ljubicin recept)


Sastojci:

150 g masla
300g šećera u prahu
6 žumanaca
4 bjelanka
240 g brašna glatkog
160 g gustina
100 ml mljeka mlakog
2 supene žlice ruma
1 prašak za pecivo
malo soli

 prstohvat sode bikarbone
Priprema:
Dobro umutiti maslo i šećer sa vanil šećerom, u to dodati jedno po jedno žumance. Zatim dodati prosijano brašno i gustin, dobro izmješati, pa dodati toplo mlijeko sa rumom. Bjelanke umutiti u čvrst šaum, dodati toj smjesi prašak za pecivo, malo soli i sodu bikarbonu.

Ako imamo kalup za pandoro ili kalup za kuglof  namažem ga sa malo masla (samo žljebove od kalupa) i lagano prospemo sa malo čokolade u prahu. Zatim izlijemo smjesu i pečemo na 170 stupnjeva oko 30 min. Ohladimo i pospemo ga šećerom u prahu.


Moji utisci: kolač nam se veoma dopao, pravila sam ga u kalupu za manji kuglof, a kako je ostalo još smese ispekla sam i nekoliko mini kuglofa. Kalupiće sam prethodno premazala maslacem i posula sa malo brašna. Malkice sam smanjila šećer (stavila sam 200 g) i bilo je dobro, ali možete slobodno staviti kako je u receptu. Kolač možete napraviti i od pola mere jer je veoma izdašan.

Dodala sam još i malo naribane limunove korice i suvog grožđa koje je prethodno bilo potopljeno desetak minuta u rumu, tek toliko da kolač bude interesantniji. Mislim da bi se i kockice kandirane pomorandže ili limuna isto fino uklopile.:)

E, da... još nešto veoma važno, nemojte prepuniti kalupiće (samo do 2/3) jer testo dosta naraste prilikom pečenja, pa da ne "pobegne" iz kalupića.:)